Filmen in Saeftinghe, notities van een vreemdeling door Rob Bijnsdorp Iedereen die Het Verdronken Land van Saeftinghe van dichtbij wil leren kennen, kan vanaf nu in het bezit komen van de vierdelige videoserie: 'Saeftinghe in vier seizoenen'. Ook voor mensen die al eens hebben deelgenomen aan een excursie in het gebied, is deze filmimpressie zeer de moeite waard. 'Want,' zeggen zelfs de gidsen van Het Zeeuwse Landschap, 'het verdronken land is van dag tot dag en door alle seizoenen heen steeds weer anders.' Regisseur en producer Rob Bijnsdorp heeft Saeftinghe in korte tijd grondig leren kennen. Vanaf de eerste kennis making schreef hij zijn ervaringen op in een logboek met de titel 'Notities van een vreemdeling'. Voor dit spe ciale nummer van Zeeuws Landschap maakte Bijnsdorp een samenvatting van zijn aantekeningen. In de ban Sinds de eerste kennismaking met Saeftinghe heb ik een tiental tochten in het schorrengebied gemaakt; soms slechts enkele uren, meestal een lange dag. Ik ben het gebied ingetrokken vanaf de dijk bij Emmadorp, maar ook vanaf een boot, geankerd voor het Konijnenschor en het Groot Hondengat. Driemaal heb ik bij 'De Noord' de nacht doorgebracht, luisterend naar de geluiden van het rusteloze nachtleven. Alles wat ik over Saeftinghe kon vinden heb ik gelezen. De beheerders en de gidsen van Het Zeeuwse Landschap hebben mij veel verteld en geleerd. Toch ben ik een vreemdeling en dat zal altijd zo blijven. Vreemdelingen zijn allen die n Saeftinghe niet in de voetstappen can hun voorouders lopen. Zelden zag ik zo'n sterke band tussen mens :n landschap als bij de gidsen en indere Saeftinghe-kenners, die met iet Verdronken Land zijn ipgegroeid Ik denk dat juist een vreemdeling in •taat kan zijn om in woorden en beelden een landschap als Saeftinghe te beschrijven. De verrassingen en momenten van verwondering zijn nog vers. Een zekere afstand tot het gebied is nodig om binnen de beperkte ruimte van film of verhaal de hoofdlijnen niet te verhezen. Maar wie als vreemdeling deze taak op zich neemt speelt hoog spel. Je dient het gebied met eerbied te betreden en je moet bijzonder voorzichtig omgaan met wat je meent te zien, denkt te horen, vermoedt te begrijpen. In Saeftinghe is nooit sprake van 'de werkelijkheid'. Tien mensen die onafhankelijk van elkaar langs eenzelf de route het schor intrekken, komen met tien verschillende ervaringen weer terug. Een vreemdeling moet zijn ervaringen voortdurend toetsen aan die van de echte Saeftinghe - lopers. Dit moet iedereen zien Najaar 1992. De eerste ontmoeting met Saeftinghe. Het staat op het programma van een persexpeditie in het Scheldegebied. Met laag water een landing per rubberboot op het Konijnenschor. Rechthoekige gaten in een oude veenlaag. 'Hier is tijdens de oorlog nog turf gestoken,' zegt de gids. Verbazing; bijna vijftig jaar na dato zijn langs de randen van de gaten nog steeds de snijsporen te zien van de spades! Lopen over de eindeloze strandvlakte met metershoge stroomribbels. Fris groene velden van zeebies. Daar doorheen smalle paadjes vol afdruk ken van fouragerende vogels. Eén zo'n paadje mondt uit in een ronde open plek. Daar zijn zóveel afdrukken van vogelpoten, dat dit wel een verga derplaats lijkt. Diepe ronde gaten in het slik verraden de plaats waar gan zen zeebiesknolletjes hebben gegeten. Aan de rand van de Ijskelder uitkij ken over grote aantallen fouragerende smienten. 'Wat een fascinerend gebied,' denk je dan, 'Iedereen zou dit moeten zien!' Een tweede ontmoeting. Jungle van metershoge zeeasters aan het einde- van hun bloeiperiode. Uitgestrekte velden met riet. We banen ons een weg erdoorheen; nemen een zacht- slikkige meanderende geul; trekken weer verder door de ruigte, tot we aan een vlakte komen. Daarachter ligt Zilvermeeuwen 15

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 15