laddestoelenflora. In hun gezelschap kun je tientallen andere soorten met gelijke milieu-eisen vinden. Zo zijn in de Yerseke moer in de wasplaat- weilanden steevast ook prachtige koraalzwammetjes, satijnzwammen en mycena's te vinden, die met elkaar een heel karakteristiek gezelschap vormen. Opvallend is dat je in hooilanden zelden of nooit wasplaten vindt. Dat geldt althans op de kleigrond in de Yerseke Moer. Vlaar in Zeeland is nog een tweede ype groeiplaats, waar de wasplaten ninstens even rijk vertegenwoordigd zijn. Dat is op de vochtige zandgron den in het duingebied. Net als voor loristen vormen dat soort plaatsen oor mycologen het neusje van de zalm. Het vaakst vind je daar de zwartwordende wasplaat, een middel grote soort met een felrode puntige ïoed. Bij het verouderen wordt de ïoed diepzwart. Behalve in duin- alleien komt de zwartwordende vasplaat ook vaak voor op droog gevallen zandplaten in de afgedamde deltawateren. En niet zelden groeit le zwartwordende wasplaat daar in gezelschap van een soort die je met echt de meest typerende soort voor iet Deltagebied zou kunnen noemen; te gebochelde wasplaat. Dat is een aak flink uit de kluiten gewassen, tel iranjegele paddestoel met een «regelmatig gevormde, gebochelde hoed. Deze tot voor kort als heel zeldzaam te boek staande schoonheid verschijnt in de verzoetende Delta wateren op steeds meer plaatsen. Zo is deze soort, samen met de zwart wordende wasplaat en de groene aardtong talrijk te vinden in ons reservaat "Plaat t an de Vliet" langs de Philipsdam. Een wasplatenexcursie is een boeien de gebeurtenis. De bijzondere vormen en kleuren en de rijkdom aan allerlei andere paddestoelen zijn voor veel mensen een eve-opener voor het fascinerende wereldje van de padde stoelen in het algemeen. Aan het plannen van een paddestoelenexcursie kleven echter dc nodige mitsen en maren. De vochtigheid en de tempe ratuur moeten goed zijn, willen de paddestoelen vruchtlichamen vormen. En afgezien daarvan kom je vaak voor (prettige of minder prettige) verras singen te staan omdat wasplaten ook als de omstandigheden schijnbaar ideaal zijn ineens wegblijven, of om gekeerd, plotseling massaal verschij nen, als dat naar onze berekening onwaarschijnlijk is. Met die beperkingen in het achter hoofd gaan we op zoek naar was platen in de Yerseke Moer, op zaterdag 8 oktober om 10.00 uur. Vertrek vanaf het schuurtje aan de Reeweg, (zie kaartje op pag. 2). Tot dan. 19

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 19