Van de redactie Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Telefax 01106-3729 Postrekening 245740 Bank: ABN-AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie S. Backx, J. van den Boom, G.J.C. Buth, M. Jacobusse, M. v.d. Jagt R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46 Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 01100-50505 Fax 01100-50300 Vormgeving en produktie Boom Kollcktief, Goes Foto's en illustraties Chiel Jacobusse 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18,24 Gert Jacobusse 1 Hannie Joziasse 19, 24 E. Neve 16 Omslagfoto Onkruiden tussen de rijpende tarwe. Inhoudsopgave Agenda 2 Van de redactie 3 Saeftinghe centraal in de week van het landschap 4 Welkom bij uw landschap 6 Directeur Robert Willems "Over het beheer mogen we niet mopperen" 9 Uit het beheer 11 Fotoboek Nederlandschappen 14 Filmen in Saeftinghe, notities van een vreemdeling 15 Op zoek naar... wasplaten 18 Broedvogels van Zeeland 20 Ieder jaar wordt eind september de slogan "Dichtbij de natuur; dichtbij Week van het Landschap gehouden. de mensen". Het is een initiatief van de Provinciale Dat is recent weer eens gebleken bij Landschappen. Iedere provincie heeft de aankoop van een groot gebied in zo'n landschapsstichting, die zich het Verdronken Land van Saeftinghe. intensief bezighoudt met de natuur Ondanks subsidies van de overheid vlakbij huis. bleef er een gat van bijna een miljoen gulden over om dit unieke gebied te Het Zeeuwse Landschap is al sinds kunnen veiligstellen. Het is helemaal 1936 bezig met de veiligstelling en aan giften van particulieren te danken het beheer van natuurgebieden in de dat het gebied toch kon worden provincie. Vele tientallen reservaten, veiliggesteld! Voor ons een hart met bij elkaar een oppervlakte van onder de riem om met enthousiasme bijna 7000 hectare worden door onze door te gaan met ons werk. stichting beschermd en beheerd. Net als de andere provinciale land- Het "dichtbij de mensen" houdt schappen is Het Zeeuwse Landschap meer in dan dat we actief zijn in uw een stichting die gebaseerd is op het directe omgeving. Het streven van de particulier initiatief. Dat is een stichting is erop gericht om natuur- belangrijk gegeven. Het maakt dat je beleving zoveel mogelijk te stimu- als organisatie onafhankelijk bent ten leren. Waar het even kan worden aanzien van de (politieke) waan van onze gebieden opengesteld voor het de dag. publiek. Soms via wandelroutes en vogelobservatiehutten, maar ook door De natuur staat nu in het brandpunt de vele honderden excursies die de van de belangstelling, maar er zijn stichting jaarlijks in haar natuur- tekenen dat "de tweede groene golf' gebieden organiseert. Hoewel dat het alweer aan het wegebben is. En juist hele jaar door gebeurt, is de Weck dan is het van essentieel belang dat van het Landschap een jaarlijks particuliere organisaties actief zijn met hoogtepunt, het behoud van natuur en landschap. Niet alleen in verre werelddelen, maar Dit jaar ligt het accent op het ook en vooral in eigen omgeving, Verdronken Land van Saeftinghe. waar de natuur nog altijd onder grote Maar ook op vijf andere plaatsen in druk staat. Juist in een dichtbevolkt de provincie bent u welkom als gast en geïndustrialiseerd land als op één van onze open excursies. Meer Nederland verdient het behoud van daarover vindt u in de artikelen in dit onze groene leefomgeving nummer, voortdurende zorg en aandacht. Chiel Jacobusse In de bijna 60 jaar van haar bestaan heeft Stichting "Het Zeeuwse Landschap" bewezen dat zij op die taak berekend is. Zeeland zou heel wat kaler en minder afwisselend zijn zonder de inspanningen van onze stichting. En dat kan allemaal dankzij de inwoners van Zeeland die ons royaal steunen. Ongeveer één op de twaalf huishoudens steunt ons werk als donateur en meer dan honderd vrijwilligers zijn aktief bij ons werk betrokken als bestuurslid, als lid van één van de adviescommissies of bij het dagelijks beheer van de terreinen of het leiden van excursies. Met recht voert Het Zeeuwse Landschap de Dit nummer van Zeeuws Landschap is ter gelegenheid van een ledenwervingsaktie huis-aan-huis verspreid in heel Zeeland. 3

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 3