Welkom bij uw landschap Excursies verspreid door de hele provincie In dit speciale nummer willen wij zoveel mogelijk kanten van de Zeeuwse natuur belichten. En hoe zou dat beter kunnen dan door u uit te nodigen voor één van de gratis excursies die in de Week van het Landschap gehouden worden? Naast Saeftinghe komen nog vijf andere terreinen voor het voetlicht. Wij laten de gidsen zelf aan het woord over het gebied waar zij rondleidingen verzorgen. De Yerseke Moer Geen moer aan? door Jan Karkdijk "Is dit het nou?". Een begrijpelijke reactie van onbekenden met het Zeeuw se landschap op de eerste kennismaking met de Moer. Het w oord reservaatsgebied roept immers bij velen iets heel anders op dan een hobbelig weiland. Eerlijk gezegd vond ik er zelfde eerste keer ook maar weinig aan, die Moer. Ongeveer zeven jaar geleden zag ik 'm voor het eerst. Tijdens een fiets tochtje met een Yersenaar. We doorkruisten een groot gedeelte, maar veel waardering kon ik er echt niet voor opbrengen, behalve dan voor de rust die er van het landschap uitging. Onbekend maakt onbemind. Dat geldt zeker voor een landschap als de Moer. Je moet weten waarnaar je moet kijken, je moet de geschiede nis van het gebied in je achterhoofd hebben. Dan wordt de Moer een uiterst boeiend en waardevol gebied. Een hobbelig weiland blijkt een Middeleeuws weiland te zijn. Lage greppeltjes blijken sterk ingeklonken legakkers. Kronkelende sloten worden oude, ongeschonden kreekjes van meer dan 1000 jaar oud. Lage ruggen kreekruggen uit de vroege Middel eeuwen. Het aldus aanwezige reliëf zorgt voor steeds wisselende ecolo gische omstandigheden. Hogere, drogere, zandigere ruggen, wisselen met lage, natte en zilte laagtes van zware klei op veen. Een grote variatie in plant- en diersoorten is het gevolg. De hogere ruggen vormen 's zomers geel-paarse banen door het landschap. Knoop- kruid, grote ratelaar, allerlei grassen zorgen vooral in het begin van de zomer voor een ongekende kleuren weelde. De lagere plekken vallen door hun diepgroene tinten op. Vanwege het zilte milieu zijn hier bijvoorbeeld zilte schijnspurrie, melkkruid en zeekraal te vinden. Zeeaster kleurt de slootranden paars. Een kleine speur tocht in het uitgebaggerde veen dat naast de slootkanten ligt, levert denneappels, berkestammetjes en struikheide op. Verwijzingen naar omstandigheden van zo'n 1500 jaar geleden, 's Zomers zijn weidevogels dominant, 's winters bezoeken duizenden kolganzen, rotganzen, wintertalingen en smienten het gebied. Zomaar een greep uit het vele dat er te zien is in dit fraaie stukje Zeeuws oudland. Bewaard en beheerd door Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Geen moer aan? Kom zelf maar kijken op één van onze zaterdagse excursies die ruim van te voren staan aangekon digd. Tot ziens wellicht. Excursies in de Yerseke Moer zijn er op zaterdag 17 en zaterdag 24 september om 10.00 uur. Start vanaf het schuurtje aan de Reeweg, (zie kaartje op p. 2) Deelname gratis. Een wandeling door het Zwin door Corné Riemslag De modder tussen je tenen zien krul len, 'n visdiefje dat spectaculair naar zandspiering duikt, kinderen met angst in hun ogen door een zilver meeuwenkolonie leiden, om ze daarna verwonderd naar een eendags- kuiken te zien kijken. In de velden met lamsoor een zeeaster zien bloeien, of op zoek gaan naar de schijnspurrie, verscholen tussen 't gras. Een uil in de schemering boven het Zwin zien jagen, de eerste lepelaar en zilverreigers. De geur van zeealsem en egelantier. Strandkrabben die in de geul hun territorium verdedigen. Aangespoelde oorkwallen die oplichten in een zonsondergang. Massa's vlinders die hun nectar zoeken in Het Zwin. De eerste zeewinde vinden om hem vijf jaar later uitbundig met zo'n 30/40 bloemen te zien bloeien. En de rust, de rust die hier aan de kust 's zomers ver te zoeken is, maar in 't Zwin zie je de toerist weer glim lachen, geen auto's, motoren, radio's, niets van dit alles. Voor 2 uur zijn de mensen in de natuur en met alle plezier laat ik ze 't Zwin zien, ruiken, voelen en proeven. Een excursie in het Zwin vindt plaats op vrijdag 23 september om 18.00 uur. Vertrek vanaf bezoekerscentrum 't Zwin te Retranchement. (zie kaartje p. 2). Laarzen noodzakelijk. Deelname gratis. Neeltje Jans "Natuurlijk"; door mensenhanden gemaakt door Peter Boelée Vóór 1970 was het een zandplaat in de monding van de Oosterschelde die alleen met laag water te zien was. In 1976 begon men aan de bouw van een stormvloedkering in de Ooster schelde. Er werd gebruik gemaakt van drie zandplaten in de monding van de Drassig weiland in dc Yerseke Moer 6

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 6