kan u de rondleidingen op "Neeltje Jans" van harte aanbevelen, er is altijd wel iets bijzonders te zien. De gidsen kunnen u alles vertellen over het ontstaan van dit natuur gebied en de verdere ontwikkeling hiervan. Nu al groeien er zeer veel pioniersplanten en bevinden zich veel vogels in dit gebied. Excursies op Neeltje Jans vinden plaats op woensdag 21 september om 15.00 uur en zaterdag 24 september om 10.00 uur. Start vanaf het parkeerterrrein bij de dependance van Delta-expo (Oosterscheldekant). Deelname gratis. De inlagen van Noord- Beveland door Irene Schalk-Sellies Rust, stilte en veel vogelgeluiden. Staande op de zeedijk, met mijn gezicht in zuidelijke richting, kijk ik op Wissenkerke. Een kwart slag draaiend naar het oosten zie ik de Zeelandbrug. In het noorden over de Oosterschelde Schouwen-Duiveland en tenslotte in het westen de Pijler- dam. Achter de dijk in zuidwestelijke richting ligt (sinds in 1980 de zeedijk verhoogd en doorgetrokken is) de inlaag, de Keihoogte, een ondiepe plas water met nog wat duintjes (hier was vroeger het strandje van de Wissekerkenaren "het zandhoekje") èn een vogelobservatiehut. Ter Hooge Het Zwin In zuid-oostelijke richting ligt ook een watertje, 't Waterhoefje, echter niet ingesloten door dijken. Rust, stilte, veel vogelgeluiden (een beetje de sfeer van hoe Zeeland zo'n 30, 40 jaar geleden was?) Zoekend en kijkend onder aan de dijk en langs de nol aan de Oosterschelde kant vindt ik bekende zoutplanten als zeealsem en zeeaster - citaat Hans Warren: "Nog een echte plant van de zeekant: de zeealsem. Hij bloeit in de nazomer, en verspreidt dan zijn toch al heerlijke geur nog sterker. Als er één plant is die bij de zee hoort, dan wel deze. Wanneer je zijn fijne blauwgrijs bewaasde blaadjes tussen de vingers stuk wrijft, ruik je een sterke geur, iets van zee en wrakhout, van stranden en schorren, een geur die is als een extract van het zilte slik waarop hij groeit" Aan de noordkust, steekt een lange pier het water in. In de hoek ten oosten van de pier is het water zeer diep (zo'n 40 m) Met mooi weer lijkt het water enorm blauw. "De blauwe put", gevaarlijk volgens sommige Wissekerkenaren; daar mocht niet gezwommen worden! De opvallende zeekool (op Atlantische rotskusten) zeldzaam en zeelathyrus, zeer zeldzaam zijn hier te vinden. Verder langs de binnenkant van de dijk richting observatiehut: vanuit de hut is altijd wat bijzonders te zien: tureluur, kemphaan, pleviertjes ('s winters onder andere verschillende eendesoorten). Tenslotte terug lopend, rechts het Waterhoefje, links de oude zeedijk (zie het verschil in hoogte met de Oosterscheldezeedijk). Dit watertje, zout door kwel (dit is goed te zien aan de zeeasters) is het domein van de bergeenden, In het voorjaar zie je hier steevast 1 of 2 klutenpaartjes met kroost. Ik nodig u uit om tijdens de Week van het Zeeuws Landschap in dit bijzondere, eigenlijk nog zo onbekend stukje Noord-Beveland met mij mee te lopen om te genieten. Excursies in de inlaag Keihoogte zijn op zaterdag 17 september om 10.00 uur en op dinsdag 20 september om 14.00 uur (zie kaartje op p. 2). Deelname gratis Landgoed Ter Hooge met Adrie Abrahamse Het rijke verleden van Walcheren Even ten westen van Middelburg, langs de Koudekerkseweg ligt het Landgoed Ter Hooge. Een in eerste aanleg uit de Middeleeuwen stam mend kasteel, met daaromheen een in Engelse Landschapsstijl aangelegd parkbos, met gazons, vijvers, laantjes en paden met verrassende doorkijkjes. Volgens gids Adrie Abrahamse uit Middelburg zijn veel bezoekers in de eerste plaats geïnteresseerd in de geschiedenis van Ter Hooge. In de Middeleeuwen woonde daar het aanzienlijke geslacht Van Borssele. Van het toenmalige kasteel is alleen nog één van de torens intact geble ven. Rond 1750 kreeg het kasteel zijn huidige vorm. Kort daarna werd het parkbos ontworpen. In 1944 ging alle beplanting verloren bij de inundatie van Walcheren. Alleen een kastanje overleefde ondergronds, en vanuit de wortels verrees een nieuwe boom, die inmiddels fors uit de kluiten gewassen is. Het huidige bos is aangeplant in 1947, volgens de oorspronkelijke indeling. In het najaar is Ter Hooge heel rijk aan paddestoelen. Abrahamse is daar niet zo in gespecialiseerd, maar heeft vooral veel te vertellen over de bomen en struiken. En natuurlijk ook over de rijke vogelstand die het land goed herbergt. Op zaterdag 24 september om 10.00 uur is er een excursie op Ter Hooge. Vertrek vanaf de parkeer plaats bij het Koetshuis (Oprijlaan aan de Koudekerkseweg. Halverwege aan de linkerkant vindt u het koetshuis met parkeerplaats). Deelname gratis. 8

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 8