'Over het beheer mogen we niet mopperen" Directeur Robert Willems: door Mieke van der Jagt le natuurlijke waarden van die erreinen zijn dus al onderzocht en astgesteld. Dan moet je alleen vachten tot de huidige eigenaar het i de verkoop doet. Zeventig procent an het potentieel beheren we dus al n Zeeland maar het is niet gezegd lat dat potentieel niet groeit." Ecologische hoofdstructuren, VINEX, Bosnota's, het Structuurschema Groene Ruimten en Nationale Milieu beleidsplannen. De eerbiedwaardige notabelen, die we in het /orige tijdschrift het Zeeuwse Landschap zagen oprichten, ïadden van dergelijke stukken geen last. Zij lieten zich leiden ioor wat mooi en kwetsbaar was in de Zeeuwse natuur, vlisschien wel met de albums van Jac. P. Thijsse in de hand naar in ieder geval met een directe invloed op de Zeeuwse trovinciale en gemeentelijke politiek. Die invloed volstaat liet meer, al is het nog steeds meegenomen. Wie nu natuur n milieu doelmatig wil beschermen, moet met veel kennis en :en hele dikke stapel nota's in zijn aktetas op de proppen tomen. Dat alles heeft het Zeeuwse Landschap in huis. Directeur Robert Willems legt uit wat de stichting daar illemaal mee gaat doen. ,Wat betreft het beheer mogen we 'igenlijk niet mopperen. Op dit noment beheren we 7.000 hectare li er ligt nog ongeveer 3.000 hectare lie in aanmerking komen om door ms te worden beheerd. Van die ter- einen heeft het landschap, in samen- praak met Provincie en Rijk, gezegd lat ze 'aankoopwaardig' zijn. verkavelingscommissie Yerseke Moer. Nu hebben natuurbeschermers meestal stemrecht, ook als een verkaveling vooral het boerenbelang op het oog heeft. Het Zeeuwse Landschap vervult, samen met andere natuurbeschermingsorganisaties, een belangrijke functie in de structuur van de provinciale ruimtelijke ordening en planologie. „Tegelijk met het streven om te behouden wat er is, heeft de Stichting "Het Zeeuwse Landschap" de verant woordelijkheid om de terreinen optimaal te beheren. Dat vergt nu een heel ander beleid dan bijvoor beeld twintig jaar geleden. Ook bij de overheid is het accent inmiddels verschoven naar meer natuur ontwikkeling. In het ene geval moet je daarvoor dure maatregelen nemen in het andere geval gaat het vanzelf." Van allebei kan Robert Willems een voorbeeld geven. Voor Neeltje Jans maakte Het Zeeuwse Landschap een plan, waarvan de uitvoering een lobert Willems doelt op de kentering n het denken, die zich inmiddels eeft voltrokken. Waar vroeger uit- luitend landinrichtingsplannen wer- len gemaakt ten behoeve van de andbouw, is nu natuurontwikkeling 'P sommige plaatsen uitgangspunt eworden om terreinen op de schop nemen. „Kijk naar het Plan Ture- lur, een landinrichtingsplan dat mter de belangen van natuur en nilieu langs de Oostcrscheide op het >og heeft." Ruim tien jaar geleden uichten natuurbeschermers nog midat ze voor het eerst bij een ruil- erkavelingscommissie mochten zit- en. Robert Willems zelf zat, als erste met stemrecht, bij de Ruil Robcrt Willems in één van de reservaten van Het Zeeuwse Landschap

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 9