Vlinders op de eendenkooi Bezoekerscentrum Saeftinghe RECTIFICATIE Dc brandvlerkvlinderéén van dc honderdtwintig verschillende vlindersoorten op de eendenkooi Afgelopen zomer werd op de eenden kooi in Anna Jacobapolder door vrijwilligers de vlinderstand geïnven tariseerd. Zowel dagvlinders als nachtvlinders werden daarbij bekeken. In twee weken tijds werden totaal 120 verschillende soorten gesigna leerd. Dat is een zeer hoge score voor zo'n kort tijdsbestek. Onder de gevonden soorten waren er div erse zeldzame, zoals de processierups- vlinder, waarvan tot voor kort werd aangenomen dat deze in Nederland uitgestorven was. Overigens is een periode van twee weken veel te kort om een compleet beeld v an de v linderfauna in het gebied te krijgen. Het aantal soorten dat voorkomt ligt waarschijnlijk ver boven de twee honderd. Het onderzoek wordt volgend jaar voortgezet. Het aantal bezoekers in het Verdron ken Land van Saeftinghe schommelt al jarenlang rond de tienduizend. Voor de excursies zijn er jaarlijks zo'n 30.000 gegadigden, maar erg veel mensen moeten teleurgesteld worden, omdat de draagkracht van het terrein niet meer bezoekers toestaat. Het is al een oude wens van Het Zeeuwse Landschap om een bezoekerscentrum te realiseren, zodat een deel van de informatie die nu in het terrein ver strekt wordt, in het bezoekerscen trum kan worden gegeven. De gemiddelde excursieduur kan dan aanzienlijk bekort worden, zodat meer bezoekers van het gebied kunnen genieten, zonder dat het reservaat extra belast wordt. Aanvankelijk was er voorkeur voor een buitendijks centrum, al of niet in de vorm van een bezoekersschip. Maar daarvoor bleek de overheid niets te voelen. Reden om te zoeken naar een binnendijkse lokatie. Uitein delijk is gekozen voor een perceel achter cafe 't Verdronken Land in Emmadorp. Er is een sober gebouw- ontworpen wat goed aansluit bij de ter plaatse aanwezige agrarische bebouwing. Er is een basis- inrichtingsplan voor een expositie waar alle facetten van Saeftinghe aan de orde komen. Het eerste onderdeel van de expositie was in september al te bezichtigen tijdens de Week van het Landschap. Het is een poppentheatertje, waarin de Legende over het onstaan van Saeftinghe verteld wordt. Er is een bouwvergunning aangevraagd bij de gemeente Hulst. Helaas bleken bij de omwonenden bezwaren te zijn tegen de vestiging van het bezoekerscentrum, en zij zijn inmiddels een bezwaarprocedure gestart. Er wordt gevreesd voor parkeeroverlast en zwerfvuil. Het Zeeuwse Landschap komt aan de bezwaren zoveel mogelijk tegemoet, door het aanleggen van een royale parkeerplaats en het plaatsen van vuilcontainers. Niettemin zal het niet lukken om de bouw van het centrum nog dit jaar te starten. Een reden om toch voortvarend door te gaan met de planontwikkeling is de wildgroei die er nu al optreedt. Veel mensen komen op eigen houtje naar Saeftinghe en sommigen trekken zelfs zonder gids het gebied in. Niet alleen is dat verboden, maar het kan ook levensgevaarlijk zijn. De drijfzand- plekken, de modderige geulen en de soms verrassend snel opkomende vloed zijn al eerder mensen nood lottig geworden. We verwachten dat de vestiging van een bezoekers centrum met een korte wandelroute ook aan de optredende wildgroei een einde zal maken. Voormalig redaktievoorzitter P.H. Nienhuis schreef in Zeeuws Landschap no 2 een afscheid met de titel "Kaprijpe herinneringen". Heel vervelend dat juist nu het zetduiveltje toesloeg en er "kaprijke" herinnerin gen van maakte. Bij deze "zetten" we dat graag nog even recht. Red. 10

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 10