f Advies Techniek Verwerving en herinrichting van De Blikken •natuur en landschap •milieu •ecologie Grontmij Eén van dc vele kreekgebieden in Zeeuws-Vlaanderen is het tussen Groede en Oostburg gelegen reser- vaatsgebied De Blikken, plaatselijk ook bekend als de Marolle put. Tot twee jaar geleden beheerde Het Zeeuwse Landschap zo'n 5 ha van dit reliëfrijke graslandgebied, eind 1994 is die oppervlakte, via de uitvoering van de ruilverkaveling Breskens- Zuidzande, uitgebreid tot ruim 40 ha. Een natuurgebied van redelijke omvang dus. Aangezien het nagenoeg één aaneengesloten gebied betreft, aan de zuidkant begrensd door een dijk, ontstond de mogelijkheid om hier een geheel op de natuurwaarden toegespitst afwateringsbeheer in te stellen. In vele Zeeuwse kreekgebie den worden natuurontwikkelings kansen benadeeld door een afwate ringsregiem, een peilbeheer, wat geheel is afgesteld op de landbouw. Ook in De Blikken was dat tot afge lopen najaar het geval. Dwars door het natuurgebied liep een hoofd afvoer. Nadat het reservaat groten deels in eigendom van Het Zeeuwse Landschap kwam is in november j.l. de hoofdafvoer naar de noordkant van het natuurgebied verlegd. De afvoer loopt nu langs de zuidrand van het reservaat, en vormt tevens de Het reservaat De Blikken herbergt veel broedende weidevogels, zoals kieviten afscheiding tussen landbouw- en natuurgebied. In afstemming met het waterschap Het Vrije van Sluis is de nieuw gegraven sloot voorzien van natuurvriendelijke, extra flauwe en iets grillig lopende oevers. Gebieds- eigen water wordt nu langer vast gehouden en De Blikken zal in de lage gedeelten weer aanzienlijk natter worden dan voorheen. Daar zullen moerasvegetaties uitbreiden en de broedgevallen van kritische weide vogels als tureluur, grutto, kluut en kievit toenemen. Een belangrijk streefdoel is hier ook het herstel en de uitbreiding van amfibiënpopula- ties. Tot tien jaar geleden kwamen in dit gebied nog boomkikkers voor; het is een uitdaging voor de beheerder om deze sterk bedreigde soort hier weer terug te krijgen. Tot de uitvoering van zogenaamde A2-werken in 1969, waarbij de afwatering van de polders ingrijpend werd aangepast, was De Blikken nog een nat en drassig graslandgebied, met vele meidoornheggen en drink putten. Naast de recente omleiding van de hoofdafvoer wil Het Zeeuwse Landschap de komende jaren ook weer een aantal drinkputten herstellen en in het gedeelte tegen de dijk een aantal graslandheggen terug planten. De rest van het natuurgebied blijft een open karakter houden, waardoor het 's winters goed als opvanggebied voor ganzen zal fungeren. G.J.B. Grontmij Zeeland Van Hertumweg 17 Postbus 378 4460 AT Goes Telefoon (01100)3 26 00 Telefax (01100) 3 26 60 ii

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 11