Landgoed Ter Hooge dat de valkjes een reigernest hadden gekraakt, na het uitvliegen van de jonge reigers, maar in de broedtijd zijn ze zo geheimzinnig, dat je het nest zelden vindt. In augustus/ september speelden de 3 valkjes dik wijls met een (vroege) sperwer. In deze tijd voeden ze zich o.m. met een overvloed aan libellen. Op 12 september stond ik op de vóórwei te kijken naar de prachtige vliegbewe gingen van een der boomvalken. Op een gegeven ogenblik kwam de vogel, laag over de wei, bijna recht op me af tot op 2 m. langs me vliegen, blijkbaar jagend op de late libellen. Vandaag (15 september) zijn ze met z'n drieën nog steeds aanwezig. Meestal vertrekken ze hier ongeveer eind september naar centraal Afrika. Ik zal ze dus zo'n 7 maanden moeten missen Op 2 augustus verschijnt er korte tijd een tweede bok op de wei. 1 juni komt er een paartje sijsjes in onze berk, een merkwaardige datum voor een vogel, die hier niet broedt. De gewone vink, vooral in Midden- en Oost-Nederland een talrijke broedvogel, schijnt zich dit jaar pas wat definitiever op "Ter Hooge" te hebben gevestigd, vermoedelijk t.g.v. het ouder worden van het hout. De groene specht heeft wederom met succes gebroed, evenals de ransuil; eind juli zagen kasteelbewoners midden overdag een ransuil op het "bergje" een prooi plukken. Wespendieven werden enige malen overtrekkend gesignaleerd De ijsvogel wordt vooral door de kasteelbewoners vaak gesignaleerd, maar gebroed heeft hij (na 1984) niet meer. Soms ziet men 2 exemplaren. Van belang is dat ten gevolge van het wegvangen van karpers en het inbren gen van ondergedoken waterplanten, het water in de vijver helderder is geworden en op 3 augustus bleek ons, dat de groene kikkers in de vijver achter 't huis weer kwaakten, na jarenlange afwezigheid. Inmiddels hopen we, dat de uitgezette snoek- baarsjes de karpers verder kunnen kort houden. Hoornblad, fonteinkruid en waterpest zullen het zuurstofgehalte omhoog moeten brengen en de watervlooien in de kaart spelen, zodat minder algen optreden en de helderheid verder toeneemt. Het najaar bracht dankzij het zachte, natte weer wel erg veel paddestoelen met zich mee. Heel fraai waren onder andere groene knolamaniet, parela- maniet en reuzenchampignon. Maar de mooiste vondst was ongetwijfeld die van de prachtmycena; een klein paddestoeltje dat bij kneuzing oranje melksap vertoont. Het betrof de eerste vondst in Nederland! Zo blijft de natuur op I er Hooge steeds weer voor verrassingen zorgen. De 2 jonge reeën, die dit jaar gebo ren werden, verschenen op 27 juni, toen de vóórwei gemaaid werd, uit het hoge gras. Op 27 juli waren we des avonds getuige van een fantas tisch tafereel: de volwassen reeën met hun nogal springerige jongen bevonden zich op de vóórwei. Dan komt een volwassen reegeit nog wat aarzelend naar de 4 reeën toe, waarop de kleintjes vol enthousiasme op haar afstormen en als razenden met haar gaan spelen, honderden meters weg rennen en weer terug. De "vreemde" geit doet het spelletje enthousiast mee, terwijl vader en moeder rustig doorgrazen. De jongen zijn helemaal door 't dolle heen, maken de gekste sprongen samen met "tante" die zich veel meer om hen lijkt te bekommeren dan de ouders. De bosanemonen die ooit op Ter Hoopte werden aangeplant lijken inmiddels definitief verdwenen 13

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 13