Vogelbescherming Nederland bijna een eeuw op de bres voor de vogels door Nico de Haan, Vogelbescherming Nederland. Blauwe reigers en futen die zomaar midden in de stad broeden. Steeds vaker komen we weer ooievaars tegen in de weidegebieden. De jacht op trekvogels en in natuurgebieden wordt aan banden gelegd. Kalvers traat Zomaar een greep uit de positieve ontwikkelingen, die een rechtstreeks gevolg zijn van bijna een eeuw vogelbeschermingswerk. Het begon Het tijdschrift Vogels van Vogelbescherming Nederland eind vorige eeuw, in 1899, toen de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels werd opgericht. In die tijd werden er duizenden vogels, vooral sterns, geschoten om vervol gens in opgezette toestand te belanden op modieuze hoeden. Eén van de oprichters meldde dan ook, dat men tijdens een wandeling in de Kalverstraat meer zeldzame vogels zag dan op een dag in het veld. Betere wetten Nu, bijna honderd jaar later, is er veel tot stand gebracht. Dc bescherming van de vogels is bij wet veel beter geregeld. Zeker als binnenkort ook de trekvogels niet meer voor recrea tieve doeleinden bejaagd mogen worden en de rust in de wetlands, de natte vogelrijke natuur gebieden, niet meer door geweerschoten wordt verstoord. Dat betekent een grote sprong voorwaarts voor de algehele bescherming van de vogels. Naast het lobbyen voor een betere wetgeving begon Vogelbescherming Nederland met het bewaken en veilig stellen van vogelrijke gebieden langs de kust. Geleidelijk aan werd het beheer van deze terreinen over geheveld naar organisaties met als hoofddoelstelling het verwerven en beheren van natuurgebieden zoals de Landschappen. Zo werd de bewaking van het Verdronken land van Saef- tinge overgedragen aan het Zeeuwse Landschap en de Punt van Reide aan het Groninger Landschap. Enkele maanden geleden is het beheer van het Balgzand, een schorrengebied in de westelijke Waddenzee overgedra gen aan het Noord- Hollands Land schap. 95% is geen natuurgebied Vogelbescherming Nederland con centreert zich op haar kerntaak: het beschermen van de vogels, regionaal, nationaal en internationaal. Daaraan wordt via verschillende invalshoeken gewerkt. Belangrijk is daarbij dat we ons niet alleen inzetten voor zeld zame en bedreigde vogels, maar ook voor de vogels om ons heen. Vogel- 14

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 14