Landschap en cultuurhistorie V: I 1 - i f H "een zaak die de hele bevolking aangaat" AA V- Ap -V mm, door prof. dr. G.J. Borger Bij liet aantreden van het nieuwe kabinet heeft de premier in de regeringsverklaring uitgesproken dat de instandhouding van een aantrekkelijke leefomgeving tot de grondwettelijke zorgplicht van de overheid behoort. Bij de instandhouding van die aantrekkelijke leefomgeving let de overheid niet alleen op natuur en landschap, maar ook op de cultuurhistorische kwaliteit van ons woon- en leefgebied. De laatste jaren zien we dan ook een toenemende aandacht voor de cultuurhistorie. Dat geldt niet alleen voor liet beleid van het Rijk, maar ook voor de inspanningen die de provincies, de gemeenten en de waterschappen zich getroosten. Een verantwoord beleid ten aanzien van de cultuurhistorie is echter niet alleen een zaak van bestuurders en politici. Het is een zaak die de gehele bevolking aangaat. En vaak blijkt daar grote belangstelling voor te bestaan! Als je uitlegt waar het eigenlijk om gaat bij kronkelende wegen, dijken of sloten, merkwaardige kavelvormen of opmerkelijke hoogteverschillen in het maaiveld, dan vind je in menige bewoner van een streek of dorp al snel een aandachtige toehoorder. Dat is althans mijn ervaring. Dat meeleven van de bevolking is nodig. Als er besluiten genomen moeten worden over veranderingen in de woon- en leefomgeving van de mensen, dan is dat in de eerste plaats een uitdaging voor de bewoners zelf. Als zij niets geven om de bijzondere kwaliteiten van het landschap om hen heen, dan is het erg moeilijk om vol te houden dat bepaalde landschap pelijke kenmerken behouden moeten blijven. Het behoud van het oude is namelijk geen doel op zichzelf of een onredelijke belemmering voor nieuwe ontwikkeling. Integendeel, het is de bedoeling om bij alle nieuwe ontwikkelingen die noodzakelijk zijn, de rijkdom van het verleden in het 'J 2 4 1 4 fik." 'X "f.AG,. *->.-■ - A-GyA;,, ÏP'.f' ,i - Student Alwin Baart maakte een videofilm over de cultuur historie van het Zeeuwse land schap. Onze Stichting werkte mee aan de totstandkoming ervan. Bij de presentatie van de film hield prof. dr. G.J. Borger onderstaande inleiding. landschap te behouden en op die manier de identiteit van het eigen gebied te bewaren voor komende geslachten. Het maken van dergelijke afwegingen is vaak erg moeilijk. Hoe bepaal je wat het belang is van het oude en wat de betekenis is van het nieuwe? Daarvoor is vaak veel kennis, inzicht en wijsheid nodig! En ook dat geldt niet alleen voor de bestuurders en de deskundigen, maar evenzeer de bevolking. Ongelukkiger wijs moet men telkens weer vaststellen dat daar een zwakke steen zit in het beleid ten aanzien van de cultuurhistorische waarden in het Nederlandse landschap. Dat geldt niet alleen Zeeland, maar ook andere delen van ons land. Hoe draag je de beschikbare kennis over het verleden van het landschap en de bewoning over op de mensen die er wonen en die het dus als eerste aangaat? Hoe maak je duidelijk waar het om gaat en wat het belang is van landschappelijke schoonheid en cultuurhistorische waarden? De videofilm van Alwin Baart over "Het Zeeuwse landschap" vormt een goed voorbeeld hoe men te werk kan gaan. De film geeft op heldere wijze weer wat de kwaliteiten zijn van het Zeeuwse cultuurlandschap, te midden van de belangen van landbouw, visserij, recreatie en natuur. In mijn ogen is het dan ook een zeer bruikbaar hulpmiddel om de kennis over het verleden van landschap en bewoning te vertalen naar de leefwereld van de bewoners. Op die manier moet het mogelijk zijn om de mensen duidelijk te maken wat de historische kwaliteiten zijn van het Zeeuwse landschap. In de film gaat het vooral om de schoonheid en de ecologische kwaliteiten van Zeeland. De zorg voor het landschap heeft 16

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 16