Nalatenschap en legaten Veel mensen besluiten Stiching het Zeeuwse landschap te steunen middels nalatenschappen en legaten. Wij zijn daar erg blij mee. Mocht u dat ook overwegen, dan kan elke notaris u informatie verstrekken. Ook kunt u zich wenden tot ons bureau: Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand. 'Gewone' giften aan stichting het Zeeuwse landschap zijn in principe aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. echter ook politieke en economische aspecten. Op beide wil ik in het vervolg van deze uiteenzetting iets dieper ingaan. In politiek opzicht is het van belang om erop te wijzen dat de steeds verdergaande integratie van Europa leidt tot een schaalvergroting in het wereldbeeld van veel mensen. De nationale staat wordt steeds min der van belang terwijl de Europese ruimte en de wereldverhoudingen zich steeds sterker opdringen. Overal leidt dat tot tegenbewegingen. Naast de schaalvergroting treedt ook schaal verkleining op. De eigen leefomge ving, de kwaliteit van de eigen streek wordt in veel gebieden op hoger waarde geschat dan in het verleden het geval is geweest. Dat blijkt onder andere uit de toegenomen belangstel ling voor het onderzoek naar de geschiedenis van de eigen plaats of streek. Kennelijk doet die ontwikke ling zich ook in Zeeland voor. Onlangs maakte ik althans uit een advertentie in de krant op dat ook de provincie Zeeland voornemens is om een provinciaal consulent voor de geschiedoefening aan te stellen. Die grotere nadruk op de eigenheid van woonplaats of regio levert de bestuurders nieuwe mogelijkheden en nieuwe uitdagingen op. Landschap en cultuurhistorie zijn namelijk de dragers van die regionale identiteit en vragen daarom hernieuwde aandacht. Juist het behoud van de eigenheid van de woon- en leefomgeving zal in de toekomst steeds meer de aantrek- kelijkhed van de verschillende delen van ons land bepalen. Het is daarom zaak ervoor te zorgen dat het beleid inzake de cultuurhistorie de komende jaren een breed draagvlak houdt bij de bevolking. Het behoud van een aantrekkelijke leefomgeving is niet alleen van belang voor de eigen bewoners, maar ook voor de bezoe kers van ver weg of van dichtbij. En daarmee kom ik bij het economische belang van het landschapsbeleid. Het lijkt mij niet toevallig dat de provincie Zeeland ook in dit opzicht landelijk gezien voorop loopt. Het gaat hier namelijk om een welbegrepen eigenbelang. Lange tijd is vooral de landbouw de dragende kracht in het landelijk gebied geweest. Op het ogenblik is die kracht door een on gunstige samenloop van omstandig heden tijdelijk verzwakt. Dat betekent dat het zaak is om nieuwe functies in het landelijke gebied te versterken in het belang van de leefbaarheid van het platteland. Eén van de mogelijk heden daartoe is het versterken van het landschapsbeleid om op die manier de recreatieve functie van het gewest te versterken. Door bredere bekendheid te geven aan de cultuur historische waarden die op zo ruime wijze in de provincie Zeeland aan wezig zijn, kan het aanbod worden verbreed en kunnen nieuwe mogelijk heden worden ontwikkeld. Ik hoop dan ook dat de videofilm van Alwin Baart in de provincie een ruime aandacht zal krijgen. Op die manier kan deze film een rol spelen bij de verbreding van het maatschappelijke draagvlak voor het provinciale beleid met betrekking tot landschap en cultuurhistorie. 17

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 17