vermindering van geschikte voedsel planten. In de jaren dertig trad er wereldwijd een epidemische ziekte op in het zeegras, de voornaamste voedselplant van de rotganzen. Aanvankelijk bleven de rotganzen hun geluk buitendijks zoeken, en omdat hun aantal voortdurend daalde kwam de soort wat betreft de voedselvoorziening niet echt in de problemen. Maar toen, dankzij de stopzetting van de jacht in veel landen de stand verbeterde moesten rotganzen noodgedwongen op zoek naar andere voedselbronnen. Ze schakelden over op wintergraan, graszaad en cultuurgrasland, waar ze overigens flinke schade veroorzaken. Dat heeft vooral te maken met het feit dat deze arctische broedvogel zo'n lange periode in Nederland verblijft. Ze arriveren al in september en pas in de loop van mei verdwijnen de laatste rotganzen naar het noorden. Misschien is de brandgans van de in Zeeland overwinterende ganzen nog wel het sterkst aan halfnatuurlijke graslanden verbonden. Van deze gans zijn flinke concentraties te vinden langs de oevers van de Grevelingen en het Veerse Meer, en in de lage weilanden van het Prunjegebied op Schouwen. Kleine groepjes komen op graslanden verspreid door de hele provincie voor. Onderzoek Weinig vogelfamilies krijgen zoveel aandacht van vogelaars als juist de ganzen. Er zijn dan ook tal van facetten waar je je als vogelaar mee bezig kunt houden. Het veelal duidelijke verschil tussen eerstejaars vogels en oudere exemplaren, gekop peld aan de hechte sociale structuur in een groep ganzen, maken dat je aan de hand van leeftijdstellingen kunt bepalen hoe het broedseizoen in het hoge noorden verlopen is. Een boeiend stuk onderzoek, zeker als je er jarenlang mee doorgaat. Niet minder fascinerend is het speuren naar zeldzame soorten. Niet zelden kun je in een groep ganzen zeldzaam heden als de dwerggans, de sneeuw- gans of de roodhalsgans ontdekken. Studie naar de sociale gedragingen, naar de dagelijkse trek van en naar de overnachtingsgebieden en het zoeken naar ganzen met kleurringen aan hals en poten zijn enkele andere zaken die doorgewinterde ganzenspeurders het hart sneller doen kloppen. Wat zou het winterse polderland toch een stuk saaier zijn als je niet steeds weer dat boeiende schouwspel van duizenden ganzen te zien kreeg. We gaan deze winter eens speciaal op pad voor een ganzentocht. Een prima uitvalsbasis daarvoor is de Heeren- keet, aan de zuidkust van Schouwen (zie bijgaand kaartje). De tocht start daar op zaterdag 21 januari om 10.00 uur. Vergeet vooral niet om een verrekijker en/of telescoop mee te nemen. Tot dan. 21

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 21