Van de redactie Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Telefax 01106-3729 Postrekening 245740 Bank: ABN-AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van dc bank 46882 Redactie S. Backx, J. van den Boom, G.J.C. Buth, M. Jacobusse, M. v.d. Jagt R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46 Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 01100-50505 Fax 01100-50300 Vormgeving en produktie Boom Kollektief, Goes Foto's en illustraties Chiel Jacobusse 5, 11, 12 13, 16, 17, 18 A. v.d. Wees 4, 9, 24 Wilco Jacobusse 10 Hannie Joziasse 13 A. Karman 8,20,21 Omslagfoto Pluizende zeeasters Inhoudsopgave Van de redactie 3 Windmolens opnieuw ter discussie. Donateurs: "Doen jullie nog wat aan die molens?" 4 Kampeerders bij de Stichting VOBULA steken de handen uit de mouwen in de natuur 7 Verruim de blik. Verrekijkers voor natuurbescherming in het buitenland 7 Winterpaddestoelen 8 Uit het beheer 9 Natuurnieuws van "Ter Hooge" 12 Vogelbescherming Nederland: bijna een eeuw op de bres voor de vogels 14 Landschap en cultuurhistorie: "een zaak die de hele bevolking aangaat" 16 Een Zeeuwse roofvogelwerkgroep 18 Op zoek naar ganzen 20 Met het verschijnen van dit nummer zijn er tien jaargangen van Zeeuws Landschap voltooid. Zo'n moment leent zich bij uitstek voor een terug blik. Daarvoor heb ik het allereerste nummer van Zeeuws Landschap nog eens ter hand genomen. "Wat ons betreft is dit het eerste nummer van een lange en bestendige reeks van ons nieuwe tijdschrift" schrijft redaktie- voorzitter P.H. Nienhuis. Afgezien van enkele pagina's met groene steunkleur is het complete blad uitgevoerd in zwart-wit. Het blad is iets kleiner van formaat en telt wat minder pagina's. Oplage 2500 exem plaren. Een eenvoudig drukwerkje, maar wat zaten er een voorberei dingen aan vast. Eindredakteur Jo van Kasteel rustte niet voor de laatste foutjes eruit waren. Wat een werk is er door hem en andere vrijwilligers verzet om het blad uit te laten groeien tot wat het nu is. In dit nummer kunt u lezen dat onlangs de tienduizendste donateur verwelkomd is. Het houdt in dat in tien jaar onze achterban, dus ook de oplage van Zeeuws Landschap meer dan verviervoudigd is. Mede daaraan is het te danken dat ons tijdschrift in de loop van de tijd voortdurend verfraaid en gemoderniseerd kon worden. Vanaf de vijfde jaargang verscheen Zeeuws Landschap met enkele kleurenpagina's en vanaf de achtste jaargang werd een groter formaat, meer pagina's en meer kleurgebruik mogelijk. Van meer belang dan die kleine feitjes is natuurlijk de vraag in hoeverre Zeeuws Landschap heeft bijgedragen aan het realiseren van de doelstellin gen van onze stichting. Het uitgeven van het blad is tenslotte geen doel op zich. Vast staat in ieder geval dat Zeeuws Landschap van belang is geweest voor het vergroten van de achterban. Enerzijds wordt de betrok kenheid vergroot doordat donateurs via het blad op de hoogte gehouden worden van het wel en wee in en buiten onze natuurgebieden. Ander zijds zijn er ook donateurs die hun bijdrage beschouwen als "abonne ment". Onnodig te zeggen dat dat laatste niet ons einddoel is. Maar het is wel de opzet dat Zeeuws Landschap fungeert als "eye-opener" voor de waarde en de bescherm waardigheid van de Zeeuwse natuur. Via de trits zien-waarderen-bescher- men. En in dat opzicht vervult ons blad haar rol, alleen al als je kijkt naar de toegenomen steun voor ons werk. Zeeuws Landschap levert ook een bescheiden bijdrage in maatschappe lijke discussies. Een voorbeeld daar van zijn de artikelen over windener gie. Niet alleen in de eigen sector, maar ook bij beleidsmakers en publiek wordt kritischer gekeken naar de landschappelijke inpasbaarheid van windmolens. In dit nummer wordt een reportage over de stand van zaken gebracht. Binnen de natuurbescherming zijn de standpunten niet zonder meer eensluidend. Het Zeeuwse Landschap stelt zich duidelijk kritischer op dan sommige andere organisaties. Dat is ook niet erg. De natuurbescherming is als maatschappelijke stroming voldoende krachtig geworden om een zekere diversiteit in standpunten te kunnen dragen. Het produceren van schone energie wordt terecht gezien als een zeer belangrijk punt, maar als er onevenredig grote opofferingen van landschappelijke waarden tegen overstaan haken wij af, want daarmee wordt alleen een verschuiving van problemen bereikt. Vogels zijn in dit nummer zeer prominent aanwezig. Zeker in de winter is dat ook verreweg het meest opvallende onderdeel van de Zeeuwse natuur. De grote vogelrijkdom van de Delta is voor bezoekers altijd weer een grote verrassing. Als inwoners zijn we er een beetje aan gewend geraakt dat je bij ieder tochtje door de polders grote zwermen vogels tegenkomt. Maar in feite is het wereldwijd bezien heel opmerkelijk. Dat is wat ons betreft de boodschap die ook in de toekomst voortdurend centraal moet staan in Zeeuws Landschap. Het bijzondere van natuur en landschap vlak bij huis. Chiel Jacobusse 3

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 3