i vat aan die molens?" Het Goesse Sas worden we benaderd met het verzoek verdere aantasting van de landschaps waarden tegen te gaan. Het bestuur is van mening dat windmolens in de provincie Zeeland moeten worden geconcentreerd op één of twee loka- ties waar geen verstoring van land schappelijke waarden optreedt, bij voorbeeld tegen het industriegebied het Sloe. Als de inspanningsverplich ting die de provincie met het Rijk is aangegaan wordt uitgevoerd, vinden wij dit als bestuur een onaanvaardbare aantasting van het weidse landschap. Wat dat betreft staat Het Zeeuwse Landschap kritischer tegenover windenergie dan de ZMF." Niet in mijn achtertuin De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) is een overkoepelende organisatie van verenigingen en instanties op het gebied van natuur en milieu, waar ook Het Zeeuwse Landschap bij aangesloten is. De ZMF probeert namens de aangesloten organisaties een gezamenlijk standpunt naar buiten te brengen. "Op zich is een verschil van mening niet erg", vindt T. Kramer, woordvoerder van de ZMF. "Waar je voor op moet passen is dat je niet tegen elkaar wordt uitgespeeld als je niet eensgezind naar buiten treedt. Ik vind het standpunt inziens te nadrukkelijk bezig met één aspect van het probleem. Het energiebeleid omvat een totaalpakket aan maatregelen, windmolens zijn slechts een onderdeel daarvan. Land schappelijke waarden moeten zeker bekeken worden, maar windmolens moeten er wel komen. Het Zeeuwse Landschap moet zich niet laten leiden door NIMBY-gevoelens (Not In My Back Yard) van verontruste dona teurs, maar zich rationeler opstellen". Stimuleren van kernenergie en kern fusie-energie is wat Kramer betreft geen goede optie. Hij gelooft meer in innovatie van schone energiebronnen zoals windenergie, zonnewarmte en aardwarmte. Op dit moment is er sprake van een energieoverschot. Windenergie heeft nu nog een kleine bijdrage in de energieproduktie, is het dan wel logisch om in verband met de economische haalbaarheid te investeren in windenergie? Kramer: "De meeste energie wordt tot nu toe op milieu onvriendelijke wijze gepro duceerd. Ons beleid is er op gericht om enerzijds het energie gebruik terug te dringen en anderzijds het van Zeeuws Landschap in zake het plaatsingsbeleid van windmolens een beetje te "eng". Het produceren van schone energie moet worden gezien als een keiharde voorwaarde om natuurwaarden te handhaven. Het Zeeuwse Landschap houdt zich mijns Windmolens bij de Kaloot bij Borssele 5

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 5