Kampeerders bij de Stichting VOBULA steken de handen uit de mouwen in de natuur Verrekijkers voor natuurbescherming in het buitenland Verruim de blik Veel mensen zullen het maar vreemd vinden: wie gaat er nu werken in de vakantie? Toch nemen elk jaar hon derden kampeerders deel aan een recreatief werkkamp van de Stichting VOBULA (Vrijwillig Onderhoud van Buitenplaatsen en Landschappen). Het zijn mensen die het leuk en belangrijk vinden een deel van hun vrije tijd te besteden aan het opknap pen van natuur- of cultuurhistorisch waardevolle terreinen, om er vervol gens andere mensen van te kunnen laten genieten. Je moet natuurlijk een bepaalde in stelling hebben om je vakanties zo te besteden, maar ieder jaar zijn er weer veel vrijwilligers die via VOBULO de- weg naar het meewerken in de natuur hebben gevonden. Behalve het werken houdt zo'n vakantie nog meer in: mensen leren kennen, gezellig met elkaar omgaan en iets opsteken van de natuur en de omgeving. Dit alles in een ontspannen sfeer. De leeftijd van de deelnemers loopt altijd sterk uiteen. De oudste deel nemer (tot nu toe) was 83 jaar, de jongste enkele maanden. Alle deel nemers vanaf 16 jaar worden geacht mee te werken van 08.00 tot 13.00 uur, met een half uurtje koffiepauze. In de korte voorjaarskampen wordt ook 's middags gewerkt. Overigens is men in de middag en avond vrij om te doen of laten wat men wil: fietsen, wandelen, lekker luieren enz. Natuurlijk stelt VOBULA bepaalde eisen aan de kampeerterreinen en werkzaamheden. Meestal wordt gekampeerd op het landgoed of in het natuurgebied zelf, in een open terrein, waar normaal gesproken niet gekampeerd mag worden. De deel nemers zorgen zelf voor een tent of caravan en de maaltijden. VOBULA zorgt voor eenvoudige sanitaire voor zieningen, stromend water en koffie. Meestal is een warme 'velddouche' aanwezig. De werkzaamheden mogen niet commercieel zijn en geschikt voor deelnemers met en zonder er varing. Ze kunnen bestaan uit: snoei en, kappen, bruggen maken, hekken schilderen, werken aan gebouwen, poelen schonen enz. De kampen vin den plaats op terreinen met verschil lende eigenaars: Staatsbosbeheer, Provinciale Landschappen, Gemeen ten en particulieren (landgoedeige naars). Ook dit jaar organiseert VOBULA weer een aantal kampen, verspreid over geheel Nederland, zowel aan de kust als in het binnenland. Er vinden kampen plaats rond Pinksteren, Hemelvaart en de meivakantie en een aantal een- en tweeweekse zomer kampen. De kosten van de kampen zijn laag (max. 50,- voor twee weken) zodat ze ook aantrekkelijk zijn voor jongeren en anderen met een smalle beurs. Wilt U meer informatie, maak dan 2,50 over op Postgiro 2814969 t.n.v. Stichting VOBULA te Rotter dam en U ontvangt ruim voor de kampen beginnen de uitgebreide kampenfolder. Of bel: 02240-96287 of 05183-1707 of 010-4221858 Het Zeeuwse Landschap heeft, als één van de provinciale Landschappen, de afgelopen jaren intensief samen gewerkt met natuurbeschermings organisaties in Zuid- en Oost-Euro- pese landen. Dankzij een financiële bijdrage, deels via akties, door de provinciale Landschappen bijeen gebracht werd het onder meer mogelijk dat een Spaanse zuster organisatie een natuurgebied van 400 hectaren in eigendom verwierf in de Extremadura. Dit gebied is van grote betekenis als overwinteringsgebied voor vele duizenden Nederlandse weidevogels. Met een nieuwe aktie wil Het Zeeuwse Landschap hulp bieden aan de natuurvoorlichting en -educatie van zusterorganisaties in het buiten land. Voor haar "Dehesa-informatie- centrum" in Extremadura heeft onze Spaanse zusterorganisatie Fondo Patrimonio Natural Europeo drin gend behoefte aan enkele vogelkijkers en een telescoop. Met deze materia len kunnen jeugd en andere bezoe kers van de Extremadura, de vele bijzondere vogelsoorten in het gebied van nabij volgen. Het gaat daarbij onder andere om monniksgieren, keizerarenden, slangearenden en zwarte ooievaars. Heeft U een -oude of niet meer gebruikte- verrekijker of telescoop beschikbaar? Neem dan contact op met het kantoor van Het Zeeuwse Landschap. Ook giften voor de aanschaf van nieuwe verrekijkers zijn uiteraard van harte welkom, deze kunnen worden gestort op bankrekeningnummer 40.64.68.524 of girorekening 287960 van de Unie van Provinciale Landschappen te Haaren onder vermelding van "verruim de blik". 7

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 7