Een natuurlijker peilbeheer in het Volkerak Zoommeer Gift studenten Na de afsluiting van de Philipsdam in april 1987 werd in het nieuwe meer een stagnant waterpeil ingesteld op NAP-niveau. Zo'n scherpe grens tussen land en water, die permanent op hetzelfde niveau is ingesteld, is onnatuurlijk en veroorzaakt sterke oeverafslag. Vandaar overal die voor- oeververdedigingswerken in de Deltameren. In het zoete Volkerak Zoommeer zal een brede overgangs zone tussen land en water, die ontstaat bij een waterpeil dat fluctueert met regenval, rivierafvoer en verdamping, ontwikkelingsmoge lijkheden schepen voor een moeras sige zone langs de landgebieden, met oeverplanten als moerasandijvie, riet, biezen lisdodden en zeggen. Niet alleen zal hierdoor de natuurlijke variatie sterk toenemen, maar ook zal door zo'n robuuste vegetatie met een stevig wortelstelsel de oeverafslag sterk verminderen. Een derde punt is dat bij een wisselend peil meer voortplantingsgebied voor snoeken ontstaat. In het Actief Biologisch Beheer van Rijkswaterstaat voor het watersysteem spelen snoeken een belangrijke rol. Deze roofvissen moeten de witvisstand laag houden. Een hoge witvisstand ('verbrase- Alle derde-jaars studenten van de P.A.B.O. te Middelburg brachten in augustus '93 een bezoek aan "het Zwin" en "het verdronken land van Saeftinghe". De aanleiding van dit bezoek was een werkweek met als thema: "veldwerk". Tijdens deze themaweck bezochten de studenten deze natuurgebieden waar een groep een aantal onderzoekjes deed naar de typische flora en fauna van het Zeeuwse landschap. Een andere groep hield zich bezig met archeolo gie. Tijdens deze bezoeken is het wel en wee van Het Zeeuwse Landschap Het waterbeheer pan het Krammer-Volkerak heeft grote invloeden op de natuur langs de oevers ming') gaat gepaard met troebel water, 'groene soep', wat arm is aan levensvormen. Snoeken paaien in moerrasige gebieden en graslanden die periodiek blank staan. de studenten na aan het hart komen te liggen. Natuurlijk was er ook tijd voor ontspanning. De barcommissie regelde een goed gesorteerde bar. Elke avond was het reuze gezellig en wisten de commissieleden zelfs winst te maken. Al snel bedachten de studenten dat het geld een goede bestemming moest krijgen. Het enthousiasme van de gidsen sprak dusdanig aan dat de studenten er van overtuigd zijn dat hun barwinst van 460,- bij Het Zeeuwse Landschap een goede bestemming zal krijgen. A.v.d.W. Al enkele jaren wordt gestudeerd en overlegd om een wisselend peil in het Volkerak Zoommeer in te stellen, een natuurlijk regenmodel met hogere standen in de winter en lagere in de zomer. Technisch bleken er echter veel problemen te bestaan, zoals de afwatering van omringende polders en het peilbeheer op de Brabantse riviertjes die met dit gebied in verbin ding staan. Eind 1994 is er uiteinde lijk een compromis bereikt. Stapsgewijs zal het peil de komende jaren waarschijnlijk uiteindelijk gaan fluctueren tussen +0,15m en NAP - 0,30m. Zover is het echter nog niet. Daarvoor zullen eerst technische maatregelen aan de Brabantse kant getroffen moeten worden. Dit jaar wordt begonnen met een peilfluctua- tie tussen +0,15m NAP in de winter en Om NAP in de zomer. Dus, vanaf aanstaand najaar een klein beetje meer natuurlijke dynamiek in de zoete achterkant van Zeeland. G.J.B.

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 11