Zeehonden uitzetten op de Roggenplaat door G.J. de Rooij Op een herfstachtige, nevelige donderdag in november was het zover: drie zeehonden werden, na een verblijf van zo'n vier tot vijf maanden in de zeehondencréche te Pieterburen, weer terug geplaatst in hun natuurlijke omgeving. Per auto kwamen de dieren, die in Pieterburen door het leven gingen als Jack, Roto en Jannv van Annelies, naar Neeltje Jans. De meegekomen Leny 't Hart daarover: "Ja, en dat vind ik eigenlijk nog het ergste. Op de heenweg naar Pieterburen gaat het transport meestal per vliegtuig, omdat het dan zieke zeehonden zijn, maar zo'n reis per auto is voor die dieren best een hele onderneming". Dat de dieren juist in Zeeland werden uitgezet had diverse redenen. Allereerst leven er op de Roggenplaat al zo'n 20 zeehonden bijeen; naar verwachting zullen de nieuwe dieren snel in deze kolonie worden opgenomen, daarmee de kansen voor de instandhouding van de populatie aanzienlijk versterkend. Daarnaast w as één der dieren van Zeeuwse origine: begin juli werd ze aan de oever van de Westerschelde bij Krabbendijke gevonden. "Niet meer dan normaal dus dat ze ook weer in Zeeland werd uitgezet", aldus Lenie 't Hart. "Hoewel het merendeel van de zeehonden uit Pieterburen de vrijheid hervindt in de Waddenzee, ligt het in de bedoeling de komende jaren steeds ook een aantal dieren in de Oosterschelde uit te zetten". Om het wel en wee van de nieuwelingen gedurende de eerste tijd enigszins te kunnen volgen, zijn ze alle voorzien van een minuscule zender. Bij het verharen in het voorjaar valt deze zender, die voor de dieren onschadelijk en niet hinderlijk is, vanzelf weer af. 19

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 19