Weidevogels worden gekoestc bij het Zeeuwse Landschap WMA Illustratie: Adri Karman Weidevogels zijn al jarenlang een zorgenkindje bij de natuurbeheerders. Nergens zijn ze zo talrijk als in ons land en er is dan ook alle reden om zuinig te zijn op deze sierlijke weilandbewoners. Maar daar komt heel wat bij kijken. Weidevogels die zich in een ver verleden spontaan in de lage landen vestigden en daar bloeiende populaties opbouwden, staan onder druk. Intensivering, ontwatering en ruilverkavelingen pakken desastreus uit voor sommige soorten. Maar ook in reservaten kost het veel inspanningen om een bloeiende weidevogelpopulatie in stand te houden. Het Zeeuwse Landschap heeft belangrijke weidevogelgebieden in beheer. Wij gaan ervoor om de weidevogels daar in stand te houden. De Yerseke moer begin mei. De betoverende feesttooi van de lente. Voorjaarsplanten als vroegeling en kleine veldkers leggen een witte waas over de greppelkantjes en hier en daar verschijnen de zeldzame bloei- pluimpjes van het muizestaartje. Zuring begint de hooilanden rood te Gele kwikstaart kleuren en de eenden scharrelen al met een lange toom jongen door de smalle bochtige slootjes. Maar de kroon op dit uitbundige J4S- Kievit 4 lentevertoon zijn de weidevogels. De luidruchtig protesterende grutto's, de tureluurtjes die druk heen en weer vliegen boven hun broedterritorium en de buitelende kieviten. Kluten lopen quasi-hulpeloos door de plassen om de aandacht van het nest af te leiden. Scholeksters marcheren twee aan twee luidruchtig schetterend in voorovergebogen houding tussen de jonge suikerbieten. Maar ook de kleine zangertjes laten zich niet onbe tuigd. Er is een constante wedloop op de dampalen en andere hooggelegen zitposten. Daar rust de graspieper even uit van zijn lusvormige balts- vluchten en de gele kwikstaart tsjilpt er zijn melodieuze liedje. Als er een ekster opvliegt uit de mei doorns langs de sloot wordt het nog veel drukker. Overal vliegen vogels op uit het gras en het lijkt alsof in één klap de weidevogels verdrievoudigen. Met een enorm vertoon wordt de notoire eiereter gedwongen tot een smadelijke aftocht. Zeker weten dat-ie zijn kans aftvacht om in een onbe waakt ogenblik toch zijn slag te slaan.

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 4