Uit het beheer Bijzondere broedvogels Pentekeningen kemphen en diverse wintertalingen. Maar minstens even interessant is of de stand van kwetsbare vogelsoorten zich weet te handhaven. Voor de beheerders is de hamvraag: Hoe reageren vogels op inrichtings- en beheersmaatregelen? Ook wat dat betreft had de Yerseke Moer de nodige verrassingen in petto. In het kader van de landinrichting is er een nieuw moerassig stukje aangelegd, wat door plevieren en kluten direct wordt benut. De grutto brak in het gebied alle eerdere records en broedde met ruim 100 paren. Ook kieviten, scholeksters en vooral veldleeuweriken zitten nog steeds behoorlijk in de lift; de tureluur lijkt zich op een kleine honderd broed- paren te stabiliseren. Terwijl dit geschreven wordt is het broedseizoen nog in volle gang. Vast en zeker valt er in een volgend nummer meer nieuws te rapporteren. M.J. Leisel van een kluut in het natuurbouwproject Yerseke Moer Het broedseizoen is ieder jaar weer een hoogtepunt in onze reservaten. Elk jaar duiken wel onverwachte verrassingen op. Zo ziet het er naar uit dat dit jaar enkele dwergmeeuwen voor nageslacht gaan zorgen op het vogeleiland in de inlaag "s-Graven- hoek. De vogels zijn althans met nestmateriaal op het eiland gesigna leerd. Bepaald geen alledaagse gebeurtenis. In één van onze aller kleinste reservaatjes werd verschil lende keren een roepende roerdomp gesignaleerd. Waarschijnlijk één van de schaarse Zeeuwse broedgevallen. Net zo bijzonder is de smient, die zich voor het derde achtereenvolgen de jaar als broedvogel in de Yerseke Moer gevestigd heeft; wellicht zelfs met drie broedparen tegelijk! Een intensieve inventarisatie van de broedvogels in de Moer dit voorjaar lev erde trouwens veel meer interes sante soorten op: onder meer velduil, bontbekplevier, kleine plevier, René Rauch van ALLCOM ambacht kunstprodukties, verraste de stichting Het Zeeuwse Landschap met een leuk initiatief. Een deel van de opbrengst van de verkoop van pentekeningen is bestemd voor onze stichting. René vervaardigt pen tekeningen van het Zeeuws-Vlaamse landschap. De tekeningen worden in een beperkte oplage eenmalig uit gegeven en worden stuk voor stuk handmatig ingeschilderd aquarel - techniek). Hiermee is elke pen tekening een uniek exemplaar. Om de tekeningen onder de aandacht te brengen, wordt via een mailing de mogelijkheid geboden de exclusieve serie in bezit te krijgen. De serie be staat uit drie tekeningen, die karak teristiek zijn voor het Zeeuws- Vlaamse landschap. De serie bestaat uit een polderlandschap met fazant, een kustlandschap met zilvermeeuwen en een kreeklandschap met wilde eend. Inmiddels worden er ook voor bereidingen getroffen voor het ver vaardigen van de kalender "Mooi Zeeuws-Vlaanderen", waarvan weder om een gedeelte van de opbrengst bestemd is voor de stichting. Het ligt oorts in de bedoeling om ook voor andere delen van Zeeland karak teristieke series te ontwikkelen. Voor René waren er verschillende mogelijkheden de verkoop publicitair te ondersteunen. "Ik wilde graag met het Zeeuwse Landschap in zee gaan, omdat de Stichting een grote bijdrage levert aan het behoud van natuur en landschap, die ik op mijn manier in beeld breng", aldus René. Wie meer wil weten over zijn werk, René woon: in Sluiskil. Telefoon 01157-2335 A.v.d.W. 12

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 12