Uit de regio Herinrichting van de Baarzandse kreek rerrein-uitbreiding op Noord-Beveland Week van het Landschap n Komend vanaf de veerboot zie je ca 2 km voorbij Breskens aan de rechterkant van de weg de Baar zandse kreek, die vanaf deze weg naar Groede slingert. Het is een fraaie Zeeuwsvlaamse kreek met reliëfrijke graslanden, houtwallen, verlande kreek vertakkingen en brede rietkragen waarboven altijd wel een bruine kiekendief zweeft. Het kreekgebied is grotendeels in beheer bij Het Zeeuwse Landschap en onlangs kon het natuurgebied door de uitvoering van de ruilverkaveling Breskens-Zuidzande nog wat vergroot worden tot in totaal nu 25 ha. Ook in het kader van de ruilverkaveling kwam ca 30.000,- beschikbaar voor natuur-inrichtingsmaatregelcn in de Baarzandse kreek. Door de Stichting is een plan opgesteld om voorheen opgehoogde oeverlanden weer te verlagen tot oorspronkelijk niveau van moerassige grasland. De hierbij vrijkomende grond is gebruikt voor de aanleg van een dam (plus duiker), door de kreek, zodat naderhand het gehele natuur gebied als één begrazingseenheid gebruikt kan worden. Tevens zijn, in overleg met het waterschap en aangrenzende boeren, enkele sloottracé's aange past. Sloten met een agrarisch peilbeheer die midden door de oeverlanden liepen zijn naar de rand van het natuurgebied verlegd. Hierdoor zal in het vervolg de verdroging van het natuurgebied minder intensief zijn. En natuurlijk zijn in dit vergrote grasland natuurgebied ook enkele nieuwe veedrinkputten gegraven. De inrichtingswerken zijn augustus j.l. uitgevoerd. Dit najaar worden nog enkele nieuwe stukken graslandheg geplant. Het gebied zal groten deels beheerd worden als graslandgebied, middels inscharing van runderen van boeren uit de omgeving. Het graslandgebied zal gedurende het gehele jaar goede opvangmogelijkheden bieden aan de toenemende aantallen grauwe ganzen in deze regio, waardoor de ganzenoverlast in het agrarisch gebied waarschijnlijk zal verminderen.De Baarzandse kreek vormt het eindpunt van een grootschalig landbouwafwateringssysteem in deze omgeving. Hierdoor bestaat op den duur de mogelijkheid het kreekgebied min of meer hydrologisch af te koppe len van het landbouwkundig afwateringssysteem, en een volledig op de natuurfunktie van het gebied afgestemd peilbeheer in te stellen. Daarvoor was de laatste terreinuitbreiding echter nog niet voldoende. Een aantal landbouwsloten wateren nog via de Baarzandse kreek af, zodat een natuurpeilbeheer nog niet mogelijk is. Hiervoor is de verwerving van nog enkele ha's landbouwgrond noodzakelijk. GJB De meeste inlagen langs de Noord- tevelandse kust zijn bij Het Zeeuwse .andschap in beheer. Dit voorjaar is net het waterschap Noord- en £uid™Beveland overeenstemming rcreikt over de aankoop van ca 13 ha tatuurgebied en het in pacht krijgen ran ca 4 ha dijk. In totaal heeft de stichting nu ca 64 ha in beheer langs Ie Oosterschelde- kust van Noord- Beveland. Tot de recente terrein- uitbreiding behoren onder andere nlaagdijken, de inlaag Wanteskuip, de haven Oesterput met daarin een fraai schorgebied, rietputten in de Vlietepolder en grasland bij het Waterhoefje. Dit stuk Zeeuwse kust vertegenwoordigt belangrijke land schappelijke en cultuurhistorische .vaarden, de gerafelde inlagen-kustlijn de 'generaals-kraag') toont de eeuwenlange strijd tegen de zee. Daarnaast zijn de natuurwaarden hier bijzonder hoog. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de zoute Schouwse inlagen is het water in die van Noord- Beveland licht brak tot zoet. Hier door vindt in de inlaag Vlietepolder veenvorming plaats en groeien er veenmossen. Elders in Zeeland is verlanding via veenmossen een zeldzaam proces. De vogelrijkdom van de inlagen is, zo vlak bij de Oosterschelde, erg hoog. Dit is onder andere goed te zien vanuit de vogel- kïjkhut in de inlaag Keihoogte. Een ander aspekt is de grote floristische variatie in dit kustgebied, met onder andere vloedmerkplanten, schor vegetaties, duinplanten als blauwe zeedistel en fraaie dijkvegetaties met bijvoorbeeld vrij veel blaassilene. Het natuurbeheer van de inlagenkust omvat onder andere het hooien van graslandjes, het maaien van rietvelden in de winter, begrazing van de dijken door vee van boeren, aanleg en onderhoud van vogelbroedbiotopen, en rust-handhaving. Tot dat laatste behoort ook het optreden tegen visstropers; de laatste jaren heeft de Stichting al voor een kapitaal aan illegaal geplaatste fuiken uit de inlagen verwijderd. Natuurvoorlich- ting langs de Noordbevelandse kust krijgt in toenemende mate aandacht. Op vaste tijden worden er excursies gegeven. Een nieuw infopaneel, een infofolder en een 'upgrading' van de toegang naar de vogelkijkhut in de Keihoogte zijn akties voor de nabije toekomst. GJB Eén van de Noord-Bevelandsc inlagen

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 11