Zoogkoeienpremie Huisstijl Neeltje Jans Herstel natuur Westerschelde Week van het Landschap Zowel binnen de natuurbescher- mings-, als in de agrarische wereld heerst een wirwar aan alle mogelijke subsidie-stromen. Deze variëren van eenmalige doelsubsidies tot sanerings- en ontwikkelingsfondsen. Of je daarmee gelukkig moet zijn is voor velen de vraag. Het is echter wel de huidige realiteit en om bedrijven te handhaven, of natuurbeheer succesvol uit te voeren moet je gebruikmaken van al de financieringsmogelijkheden die er zijn. Dit betekent naast het eigen maken van, en veel tijd steken in het specialisme subsidioloog, het bijhouden van de permanente wijzi gingen die op dit gebied plaats vinden. Momenteel creëren enkele subsidiemogelijkheden kansen voor agrarische ondernemers en voor beheerders van natuurterreinen. Eén daarvan is de bijdrage van de Euro pese Unie voor zoogkoeienhouders. Stichting Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten beheren geza menlijk de ca 100 ha natuurgebied op Neeltje Jans. Door beide organisaties wordt Neeltje Jans ook gebruikt als 'etalage'. Aan excursies en voorlich ting wordt veel aandacht besteed, het eiland fungeert als decor voor bijzon dere gebeurtenissen en het gebied wordt regelmatig opgevoerd als voorbeeld voor natuurontwikkelings maatregelen. Mede daarom is een aparte huisstijl voor dit gebied ontwikkeld, die is terug te vinden op folders, briefpapier, de bebording en infopanelen. De traditionele groene natuurgebied- en wegwijsbordjes zijn onlangs vervangen door bordjes in huisstijl, bevestigd aan vierkante, on bewerkte robinia-palen. Neeltje Jans is ook wat natuurontwikkeling betreft het visite-kaartje van Zeeland. GJB Dergelijke boeren kunnen per zoog koe een jaarlijkse premie van enkele honderden guldens ontvangen. Daarvoor moet een veeboer wel over premierechten beschikken. Het aantal rechten is gerelateerd aan het aantal zoogkoeien dat hij bezit. Enkele jaren geleden zijn door het Ministerie van LNV aan alle veeboeren die toen zoogkoeien bezaten premierechten toegekend. Voor nieuwe zoogkoeien- houders, of veeboeren die hun be stand uitbreiden, blijkt het moeilijk te zijn om nieuwe premierechten te krij gen. De criteria die daan-oor gelden vormen een hoge drempel. De laatste jaren is er een toenemend aanbod van boeren die zoogkoeien, dus koeien waarvan het kalf bij de moeder blijft drinken, in natuurgebieden van Het Zeeuwse Landschap willen laten gra zen. Dit is een gunstige ontwikkeling, aangezien voor veel natuurgebieden van Het Landschap een begrazings- beheer noodzakelijk is, en de opper vlakte aan natuurgebied toeneemt. (Het Zeeuwse Landschap bezit zelf geen vee; het begrazingsbeheer wordt in onderlinge afstemming geheel door agrarische ondernemers uitge voerd). Voor de meeste veeboeren is een jaarlijkse zoogkoeienpremie noodzakelijk om het veebedrijf renda bel te maken. Bij minder aanbod van vee voor de begrazing van natuur gebieden ontstaan beheersproblemen. Met andere woorden, ook het na tuurbeheer heeft belang bij het toe kennen van premierechten aan nieu we zoogkoeienhouders. Daarom heeft Het Zeeuwse Landschap bij het Mini sterie van LNV gepleit om verzoeken van veeboeren voor nieuwe premie rechten eerder toe te kennen indien blijkt dat het gaat om de begrazing van natuurgebieden. GJB Begin dit jaar sloten België en Nederland een verdrag waarin de extra verdieping van de vaargeul door de Westerschelde naar Antwerpen wordt geregeld. De verdieping gaat de komende jaren gepaard met aanzienlijk verlies aan natuurwaarden; extra schor-erosie en afname van het oppen lak aan platen en slikken. In dit verband bestaat bij Het Zeeuwse Landschap de wens om door ontpoldering het oppen-lakte aan schorren- en slikken- gebied bij Saeftinghe uit te breiden.In het verdrag is tevens vastgelegd dat België 44 miljoen beschikbaar stelt voor compensatie-maatregelen voor het verlies aan natuunvaarden in de Westerschelde. Ook Nederland zal via Rijkswaterstaat eventueel hietvoor een aanzienlijk bedrag beschikbaar stellen. Aan het eind van dit jaar moet een rapport beschikbaar zijn waarin alle compensatie-maatregelen die op relatief korte termijn uitvoerbaar zijn worden samengevat. Bij deze planopstelling betrekt Rijkswaterstaat alle maatschappelijke partijen die met de Westerschelde te maken hebben, zoals andere rijksoverheden, provincie, gemeenten, waterschappen, en de land bouw- en natuurorganisaties. Het Zeeuwse Landschap heeft grote belan gen in de Westerschelde; het beheer van Saeftinghe, het Paulinaschor, de Hooge Platen, de Verdronken Zwarte Polder, het Zwin en de inlagen bij Hoofdplaat. Als mogelijke natuurontwikkelingsprojekten in of langs de Westerschelde heeft Het Landschap een aantal voorstellen ingebracht, zoals de aanleg van een extra broedgebied voor kustvogels als dwergstern en grote stern op de Hooge Platen in het mondingsgebied, en een open verbinding tussen de Verdronken Zwarte Polder en het natuurontwikke lingsgebied Herdijkte Zwarte Polder. GJB 12

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 12