RAANVOGELS )nderdak Observatiehut Galgepolder krijgt vogelpanelen Vlucht van de kraanvogels Veek van het Landschap let koetshuis op Landlust let koetshuis van het landgoed i andlust in Heinkenszand is al sinds 979 in gebruik als hoofdkantoor van e Stichting. Een beter onderkomen 1 un je als natuurbeschermer haast iet wensen, tenminste wat de plek angaat. Vanuit het raam zie je oomkruipertjes langs de eikenstam- ten klimmen en grauwe vliegen- angers op insekten jagen voor de mgen. Allerlei kleine zangertjes, ïaar ook tortelduiven, vlaamse aaien en kauwtjes laten zich dagelijks ewonderen. Maar grote regenbuien oals we die in de afgelopen zonrer- taanden weer hadden brengen alle antoormedewerkers in de hoogste aat van paraatheid. Het dak was niet teer helemaal weersbestendig en als et hard regende of sneeuwde liep dereen te sjouwen met emmertjes, oeken en archieven die ijlings in eiligheid gebracht werden. Hoog tijd om daar wat aan te doen dus, en afgelopen voorjaar was het zover. Bouwvakkers zetten een steiger neer en togen aan het werk. Maar binnen de kortste keren stuitten ze op het eerste spreeuwennest en een snelle inspectie leerde dat er nog tientallen medebewoners op het dak zaten. Reden genoeg om snel de werkzaam heden stop te zetten en de werk zaamheden uit te stellen tot na de broedtijd. Met een beetje schaamrood op de kaken, want natuurlijk hadden we het kunnen weten. Het is trou wens sinds dit jaar wettelijk verboden om vogels die op of tegen gebouwen broeden te verstoren. Dat geldt ook voor zwaluwnesten, en hopelijk komt daarmee een einde aan de nog veel te verbreide kwalijke praktijk om de nesten van deze insektenverdelgers met de bezem we'g te duwen. MJ De Frans Jansenhut bij Zierikzee, bij ie aanzet van de Zeelandbrug is een chitterend punt om vogels te kijken. De typische inlaagbroedvogels als Juut en visdief zijn er van nabij te ewonderen en het hele jaar door ijn er steltlopers uit de Oosterschel- te om te overtijen. Eenden en otganzen fourageren in het winter- laltjaar in de zoute begroeiing en in ie trektijd passeren vaak allerlei leine vogels die via de Zeelandbrug le oversteek over de Oosterschelde indernemen. Alle ingrediënten dus oor een geslaagde vogelkijktocht en laar wordt ook vaak gebruik van temaakt. Vogelobservatiehutten zijn eker niet alleen in trek bij ervaren ogclaars. Juist voor mensen die reinig van vogels weten is het aan- rekkelijk om via een bezoek aan zo'n hut de vogels van heel dichtbij te kunnen bekijken in hun dagelijkse doen en laten. Juist voor dat type bezoekers zijn panelen met vogel platen aantrekkelijk. Voor de Frans Jansenhut stonden dergelijke panelen al een poosje op ons verlanglijstje, want deze hut telt veel jeugdige bezoekers. Dankzij een royaal gebaar van de oud-gedeputeerde, Mevrouw Nederhoed-Zijlstra kunnen info panelen worden geplaatst. Bij haar afscheid als gedeputeerde van het provinciebestuur vroeg mevrouw Nedcrhoed in plaats van bloemen en cadeaus om een bijdrage voor vogel panelen in de Frans Jansenhut. Er kwamen flink wat gitten binnen, zo dat de panelen binnenkort geplaatst kunnen worden. MJ Het Zeeuwse Landschap werkt met andere provin ciale landschappen samen met een Spaanse zuster organisatie. Dankzij verschillende akties kon het 400 ha. grote natuurgebied Extramadura in Zuid-Spanje worden verworven. Dit gebied is van grote betekenis voor vele duizenden Nederlandse weidevogels. Het gebied huisvest ook monniksgieren, keizerarenden, slangearenden, zwarte ooievaars en kraanvogels. Naast de landschappen zijn ook kunstenaars aktief voor de bescherming van bedreigde natuurgebieden en historische landschappen. De Artists of Nature Foundation (ANF) wil door middel van beeldende kunst een bijdrage leveren aan de bescherming van die gebieden. Eind 1993 en begin 1994 maakten 60 kunstenaars uit 20 landen de vlucht, die tienduizen den kraanvogels ieder jaar vanuit Zweden naar hun overwinteringsgebied Extramadura maken. De Spaanse vogelbescherming en het Wereld Natuur Fonds steunden dit project. Het resultaat is een fantastische verzameling kunstwerken van het landschap en de flora en fauna van Extramadura. De kunstwerken zullen van 24 juni t/m 24 september te zien zijn in Slot Zeist. Daarnaast kunnen leden van de landschappen het boek "vlucht van de kraan vogels" tegen een gereduceerde prijs in bezit krijgen. Van ieder verkocht eksemplaar gaat 10,- naar onze Spaanse zusterorganisatie Fondo Patrimonio Naturel Europeo. U krijgt dit 192 pagina's en 325 afbeel dingen rijke boek franco thuis bezorgd door: 62,45 over te maken op postgiro 2904277 of op bankrekening 485738436 t.n.v. Inmerc bv. te Wormer onder vermelding van "kraanvogels". Als speciale ledenaanbieding kan gelijktijdig het boek "leven tussen land en water" worden aangeschaft. Dit boek is samengesteld uit teksten en bijdragen over het Biebrza-gebied in Polen. Hier bevinden zich de laatste oerbossen van Europa. In aanwezig heid van Prins Bernard kreeg dit gebied in 1994 de status van Nationaal Park. Beide boeken kunnen op dezelfde wijze besteld worden door 100,- over te maken onder vermelding van "kraanvogels en land water". AvdW IDE VLUCHT VAN DE 3

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 13