Vreemde vogel Infopaneel Retranchement Week van het Landschap Een dagje watervogels tellen in het Krammer-Volkerak. Met een bootje varen we van eiland tot eiland. In slagorde worden op de eilandjes nesten geteld van visdiefjes, dwerg sterns, kluten, kokmeeuwen en strandplevieren. Wat kun je nog meer verwachten?, een zwartkopmeeuw, een exotische nijlgans misschien? Een bruinkopgors is wel de laatste vogel waar je op rekent. Op het uiterste puntje van een strekdam, gelegen tussen het Rijn-Schelde kanaal en de slikken van de Heen, treffen de tellers van die dag vlak voor het afvaren een mannetje van de bruinkopgors (Emberiza bruniceps) aan. Aangezien je zo'n vogel niet iedere dag ziet, werd de watervogeltelling even uitgesteld. Peter Meininger van het Rijks Instituut voor Kust en Zee (RIKZ) fotografeerde uitgebreid de op zijn gemak foeragerende vogel. De bruinkopgors is een uitgesproken trekvogel, die broedt in centraal Azië en vooral overwintert in India. De meest westelijke broedgebieden bevinden zich in Kazachstan, waar vandaan tijdens deze eeuw een uitbreiding van het broedarcaal in westelijke richting plaats vond. De meeste waarnemingen in West- Europa zijn meestal ontsnapte eksemplaren (illegale) kooivogels, die vlak voor de voorjaarstrek in India worden gevangen. Het is echter ook aannemelijk dat echte dwaalgasten in Europa voorkomen. De bruinkopgors valt op door z'n gele borst en over wegend bruine kop en keel. Uit eerdere waarnemingen blijkt dat ontsnapte kooivogels zich zonder uitzondering schuw gedragen. "Onze" vogel gedroeg zich normaal en had bovendien een gaaf veren kleed. Hij deed zich te goed aan de massaal aanwezige vedermuggen, dezelfde muggen die op de Greve- lingen- en Philipsdam de voorruit van een auto dicht plamuren. Dit en het feit dat deze vogel zich liet zien in de "goede" tijd zou kunnen betekenen dat het hier gaat om een wilde vogel die als dwaalgast St. Philipsland aan deed. Om eventuele problemen met toestromende belangstellenden te voorkomen werd de vondst pas laat op de vogellijn van Dutch Birding ingesproken. De bij deze club aangesloten vogelaars houden via een contactlijn elkaar op de hoogte van de laatste bijzondere waarnemingen. Die avond (2 juni) konden tot het donkeren ongeveer 50 toegesnelde kijkers gewapend met camera's en telescopen de vogel goed bekijken. Sommigen legde de drie kilometer lange strekdam rennend af, om de bruinkopgors vooral niet te missen. De volgende morgen bleek de vogel gevlogen. AvdW mingsjaar 1995 in het teken staat van de natuur in de directe leefomgeving. Op zaterdag 16 september, zal voorzitter Ton van Oosten van de dorpsraad een nieuw informatiebord onthullen. Het informatiebord heeft een indeling in de vorm van een drieluik, met o.a. informatie over de ontstaangeschiedenis, beheer en wetenswaardigheden over karakteris tieke planten en dieren. Vervolgens is er een wandeling over de wallen waarin nader wordt ingegaan op het huidige en toekomstige beheer. Aan sluitend is er een feestelijke afsluiting in het dorpshuis, waar onder het genot van een hapje en een drankje- verder van gedachten gewisseld kan worden. Ook de schooljeugd wordt uiteraard niet vergeten. Op woens dagmorgen 20 september organiseren we een leuk en educatief programma voor alle groepen van de basisschool. Dit programma wordt samengesteld in samenwerking met basisschool directeur De Koning en zijn team. We hopen zo veel mogelijk bewoners tijdens de Week te kunnen begroeten. AvdW Het Zeeuwse Landschap heeft veel natuurgebieden in beheer, maar nergens hebben we zoveel buren als in Retranchement. Wij zijn zeer gesteld op een goede vestandhouding met onze buren. Het wallencomplex is niet alleen een natuurgebied, maar vormt ook een onderdeel van het leefgebied van de bewoners. Om die reden willen wij graag alle bewoners informeren over het huidige en toe komstige beheer. Het uitgangspunt hierbij is dat de meerdere funkties van het wallengebied tot hun recht moeten komen. De start van de Week van het Landschap is daarvoor wellicht een goed moment, ook al omdat het Europees natuurbescher Retranchement 14

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 14