Zwinstreek centraal in d< Thema: "Naar een grenzeloos mooi landschap" van der Wees Week van het Landschap ïïor^ ^7/Dnc i Het is een al jarenlang bestaande traditie dat eind september de "Week van het Landschap" gehouden wordt Een week waarin alle provinciale landschappen hun deuren wagenwijd open zetten. Ook dit jaar zal de Week van 16 t/m 24 september weer bol staan van de activiteiten. De Week is geplaatst in het thema van het Europees Natuurbescher mingsjaar "Natuur zonder grenzen". Omdat de week in het teken van grenzen staat, is de Zwinstreek als lokatie gekozen. Een streek waar grenzen als een rode draad door de geschiedenis lopen. Zowel door mensen als door de natuur gevormde grenzen bepalen het huidige grenzeloos mooie landschap. De Zwinstreek De geschiedenis van deze streek kan op zijn minst turbulent genoemd worden. Als gevolg van een stijging van de zeespiegel vonden in de 11 -de en 12-de eeuw grote overstromingen plaats in het Westzeeuwsvlaamse kustgebied. Hierbij ontwikkelde zich een uitgebreid kreken- en geulen stelsel. Een van de grootste geulen was de Zwingeul. Het Zwin was in de Middeleeuwen een belangrijke zee arm die de verbinding vormde naar de bloeiende handelscentra Brugge en Damme. De vaargeulfunkde kon door dichtslibbing en verzanding niet behouden blijven, waardoor het eco nomisch verval van de handelssteden begon. Door van de nood een deugd te maken werd door inpoldering de kreekbodem omgezet in vruchtbaar akkerland. De laatste bedijking vond plaats in 1872, waarbij het Zwin z'n huidige contouren kreeg. Het Zwin is nu een slufter, een opening in de duinenrij met daarachter een (inter nationaal vermaard) schorgebied. Een deel van de laatst gevormde polder staat bekend als de Zwinweide. Hierin bevinden zich restanten van oude getijdegeulen en lage zandige duintjes. Wat meer landinwaarts lag aan het Zwin het zeer strategisch gelegen vestingsdorpje Retranche- ment. Dit dorp is omgeven door een wallencomplex, dat dateert uit de 80- jarige oorlog. De verdedigingswallen zijn gebouwd op last van prins Maurits ter bescherming tegen de Spanjaarden. Talloze grenspalen her inneren nog aan door mensen vast gestelde grenzen. De streek is echter ook rijk aan natuurlijke grenzen, zoals de grens tussen zout en zoet. De Zwinvlakte is onder meer beroemd om de velden lamsoor, die in de nazomer grote stukken van het schor paars kleuren. In België staat de lamsoor bekend als "Zwinneblom- me". Op het wallencomplex van Retranchement met z'n knotbomen en meidoornhagen, is onder meer de grens tussen nat en droog van groot belang voor de natuur. Door de hoge luchtvochtigheid en het warme kli maat is dit een ideaal leefgebied voor amfibieën. Hier bevindt zich een van de voornaamste bolwerken van de gifgroene boomkikker in de Benelux. Excursies Op doordeweekse dagen is er dage lijks een excursie door het Zwin. De tocht voert deels over het Neder landse deel van de Zwinvlakte, met karakteristieke flora en fauna die ingesteld is op de steeds weer wisse lende grens van zout en zoet. U zwerft door een gebied waar het ritme van de getijden, de altijd aanwezige vogels en het prachtig roodkleurende zeekraal en schorre - kruid de sfeer bepalen. De schorren van het Zwin De tochten onder leiding van een gids duren gemiddeld twee uur. Hoewel de tochten niet al te zwaar zijn, zijn ze minder geschikt voor hartpatiënten en mensen die slecht ter been zijn. 4

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 4