Week van het Landschap ,nfi De Zwinstreek is een landschap met grenzen schelpen? Waar broeden de kokmeeuwen die je boven het schor ziet vliegen? Vragen waarop je tijdens een tocht langs een van tevoren uitgezette route het antwoord moet zien te vinden. Natuurlijk is er voor de beste Zwin-kenner een leuke prijs. Sponsorloop De stichting "De Vrienden van het Landschap" bestaat nog maar drie jaar. Deze landelijke club wil de bestaande professionaliteit op het gebied van natuurbeheer aanvullen met kennis op het gebied van sponso ring. "De Vrienden" zoals ze kortweg worden genoemd, vertegenwoordigen een achterban van 250.000 bescher mers van honderden landgoederen en terreinen met belangrijke natuur- en cultuurhistorische waarden. De pro vinciale landschapstichtingen behoren tot de drie grootste natuurorganisa ties van Nederland. Bij elk van die landschappen bestaan plannen om nieuwe landschapsprojecten op te starten. Dit varieert van het plaatsen van vogelkijktoren in het Dollard- gebied in Groningen, tot het bouwen van putten voor de boomkikker in Zeeland. Dit soort projecten lukken vaak alleen maar als er een potje voor wordt gevonden. Vorig jaar werd een begin gemaakt met een recreatieve wandeltocht door het eigen landschap. Deze aktie "Lopen voor het Landschap" zal in drie jaar tijd moeten uitgroeien tot een jaarlijks terugkerend landelijk evenement, vergelijkbaar met bijvoor beeld de Nationale Fietsdag. De gedachte achter deze activiteit is, sponsors en beschermers te werven voor de provinciale landschappen. Met de opbrengst kunnen diverse natuurprojecten gefinancierd. In de Zwinstreek komen in Aarden burg, Retranchement en nabij het Zwin populaties voor van de zeld zame boomkikker. De boomkikker stelt hoge eisen aan zijn leefgebied om zich te kunnen voortplanten. Tachtig procent van de leefgebieden van de boomkikker is zodanig veranderd, dat de soort er verdwenen is. In de Zwinstreek doet hij het gelukkig goed en nemen de aantallen weer toe. Om dit zo te houden is een uitgekiend beheer van een moerassig gebied met poelen en drinkputten met een heggenstruktuur van bramen en meidoorns nodig. Op zaterdag 23 september kunt u bijdragen aan het voortbestaan van deze bijzondere kikker, door aan de mooie sponsortocht door de Zwinstreek deel te nemen. Om 12.00 uur gaat de sponsorloop van start. Meewandelen kost 7,50 per persoon. Als u begunstiger bent van één van de Landschappen, is deelname gratis. Deze manifestatie wordt georgani seerd door de Vrienden in samen werking met Lions Nederland. Met deze wandeling steunt u het natuur project: Een put voor de boomkikker. Behalve de sponsorloop, zijn alle activiteiten die in de week van het landschap in het Zwin georganiseerd worden gratis. Startpunt voor alle activiteiten in de Zwinstreek is: het bezoekerscentrum 't Zwin in Retran chement. Het centrum is tijdens de week elke dag geopend van 12.30 uur tot 16.45 uur. U bereikt het bezoekerscentrum als volgt: Na veerpont Vlissingen- Breskens N58, afslag Groede. Hierna volgt u de borden Nieuwvliet, Cadzand-bad en bezoekerscentrum 't Zwin. In onderstaand kader ziet u samengevat het programma voor de Week van het Landschap. Zaterdag 16 september 11.00 uur onthulling infobord Retranchement 14.00 uur excursie door het Zwin 13.00-17.00 uur excursies/boottochten Dintelse Gorzen en Slikken van de Heen 10.00-17.00 uur "Handen uit de mouwen" op Neeltje Jans Zondag 17 september 10.00-17.00 uur excursies/boottochten Dintelse Gorzen en Slikken van de Heen 10.00-17.00 uur excursies Neeltje Jans familiedag; vrije wandelroute Maandag 18 september 14.00 uur excursie door het Zwin Dinsdag 19 september 14.00 uur ouderendag; een korte excursie in combinatie met dia-lezing Woensdag 20 september 09.00 uur activiteiten basisschool Retranchement 13.30 uur kindermiddag; een huifkar en "ontdekkingstocht" met leuke vragen en opdrachten Donderdag 21 september 11.00 uur relatiedag vrijdag 22 september 14.00 uur excursie door het Zwin Zaterdag 23 september 14.00 uur excursie door het Zwin 12.00 uur "loop voor het landschap" Zondag 24 september familiedag; vrije wandelroute 6

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 6