Week van het Landschap Nieuw- Guinea, heel nauw verwant is aan onze wielewaal. En het is bekend dat de beo als geen andere vogel een meester is in het nabootsen van klan ken. Dan nog is er in Australië een wielewaalsoort die klanken nabootst van een zeer strijdlustige andere vogel. Geen belager die het waagt om deze in mimiek van strijdlust verscho len vogel aan te vallen! Een tropisch regenwoudavontuur, zomaar in het kooibos. En als het geen kooibos is, moet je maar kijken naar andere vochtige milieus met veel variatie in de kruid- en boomlaag, want daar vind je ze. In Zeeland is dat bijvoorbeeld bij Veere, waar met de inundatie van Walcheren grote waterpartijen zijn onstaan. Ze zijn aan de randen zeer afwisselend begroeid met struweel en bos. Ook de waterrijke gebieden van het pleis tocene gebied in Zeeuws-Vlaanderen zijn wielewaalrijk. Wielewaal illustratie Adri Karman Het kooibos in Anna Jacobapolder Flitsend goud nauwelijks opvallend tussen de boomtoppen. Deze beschouwing leert ook dat juist de biotopen, die vergelijkbaar zijn met die van de vochtige regenwouden, bij wielewalen de voorkeur hebben. Gecamoufleerd in de boomtoppen zijn ze veilig; kunnen ze hun geheim- zinning bestaan voortzetten, ten minste -een beetje wrang- zolang wij hun behoefte aan rust en diversiteit delen. In de zomer een blijde ontmoeting met een vogel die vanuit de tropen ons gevonden heeft. Het is in contrast met de meeste van onze vogels uit onze streken die we uit moeten wuiven, omdat die geen manier hebben kunnen vinden om te overleven in onze winterse kou.

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 8