ruïnes en bouwvallen als steengroeve te exploiteren. Dat gebeurde meestal zo grondig, dat alleen een hoeveel heid steengruis achterbleef. Na een eerste restauratie, werd in 1975 een nieuw herstel- en consolidatieplan gemaakt. Dat was ook wel nodig, want de "roofriddertijd" brak aan. "Doe het zeivers" zagen ineens brood in die oude moppen, die het zo aardig doen als open haard in een modern interieur. Nog altijd zijn oude Hellenburgse moppen in de muren van oude Baarlandse huizen te vinden. De funderingen werden gerestaureerd en een beplantingsplan met de aanleg van een bescheiden parkje kwam op tafel. Dit gebeurde in opdracht van de huidige eigenaar, de Stichting tot Instandhouding van Objecten van Culturele Waarden in Zeeland. Het bestuur van Stichting Het Zeeuwse Landschap, die tevens het bestuur van deze Stichting vormt, is verantwoordelijk voor het beheer. Tand des tijds In de loop van de tijd raakten de fun damenten begroeid met verschillende soorten gele, bruine en grijsgroene korstmossen. Korstmossen zijn een merkwaardige samenlevingsvormen tussen algen en schimmels. Algen bezitten bladgroen waarmee bepaalde organische stoffen kunnen worden aangemaakt. Schimmels kunnen dat niet, maar nemen mineralen op waar de algen weer profijt van hebben. Ook "gewone" mossen zoals muur- mos, muisjesmos en achterlichtmos stofferen de oude moppen. Alle drie behoren ze tot de groep van glashaar- mossen, die hun naam te danken hebben aan het feit dat de top van de blaadjes eindigt in een doorzichtige glashaar. Achterlichtmos bezit kleine- rode sporenkapsels, die als licht puntjes tussen het mos zitten. Het water van de grachten is een favoriete lokatie voor amfibieën. Rugstreep- padden en salamanders komen er voor. Sommigen dachten op de- fundamenten muurhagedissen te hebben gezien. Dit uiterst zeldzame reptiel is in Nederland alleen bekend uit Zuid-Limburg. Het staat vrijwel vast dat de waarneming op Hellen- burg een kleine watersalamander is geweest, die tussen de stenen scharre lend, op zoek was naar een overwin- teringsplek. Op het gazon en langs het pad staan onder andere brunel en tijmereprijs. Brunel is misschien be kender onder de naam "bijenkorfje", omdat de uitgebloeide bloeiwijze daar op lijkt. Deze planten vind je vaak in eikaars nabijheid, omdat ze graag groeien in verdichte grond en samen zijn ze indicatoren van minder door mest geteisterde percelen. Ondanks al dat moois, blijft de tand des tijds verder knagen aan de fundamenten. De beste manier om de resten te conserveren is de hele zaak onder de grond stoppen, maar dan valt er niet zo veel meer aan te beleven. Dankzij een subsidie uit het WCL-potje, was het mogelijk om door herstel van het metselwerk en het aanbrengen van nieuwe stenen een verder verval een halt toe te roepen. Dit is hard nodig, al is het alleen maar om tijdens nevelige nachten dolende ridders passende huisvesting te bieden.

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 13