Uit het beheer Weidevogel Atlas "In het spoor van de otter" overlevingskansen van kuikens, de aanpassing van weidevogels aan de veranderende landbouw en de relaties met landbouwbeleid en natuurbeheer. In een atlas waar "alles" te vinden moet zijn, horen natuurlijk ook de onvermijdelijke getalllen, tabellen en diagrammen. In de atlas worden de resultaten van tientallen jaren veld onderzoek op heldere, samenhangen de wijze gepresenteerd en geïllu streerd met 400 foto's, tekeningen en kaartjes. Vooral de exclusieve foto's over het gedrag van weidevogels zijn juweeltjes. Weidevogels zijn typerend voor het Nederlandse landschap. Tot v oor kort was weidevogel zelfs een exclusief Nederlands begrip, een woord wat in andere talen niet voor kwam. Vooral in laaggelegen, t och tige graslanden bereikten weidevogels dichtheden die elders in Europa niet of nauwelijks geëvenaard werden. Het boek besluit met het opmaken van de balans en concludeert dat de Neder landse weidevogel anno 1995 er niet zo best voor staat. Toch is er reden voor gematigd optimisme. Noord- Holland laat zien dat met voldoende reservaten en beheersgebieden, moge lijk is de achteruitgang stop te zetten. De Yerseke Moer is een 300 ha groot weidegebied, in beheer bij de Stich ting. In dit gebied past Het Zeeuwse Landschap een weidevogelbeheer toe. Recente tellingen gaven ook hier een flinke toename te zien van een aantal weidevogelsoorten. In het komende nummer van het tijdschrift gaan we hier uitgebreid op in. Het boek kost in de boekhandel 115,-. In de winkel van Vogel bescherming is het boek voor leden van Vogelbescherming verkrijgbaar voor j 98,50. AvdW AvdW Maar liefst 28 vogelsoorten worden beschreven in de onlangs verschenen Ecologische Atlas van de Nederlandse Weidevogels. Een groot hoofdstuk geeft de signalementen van veertien zogeheten primaire weidevogels, met daarbij de grutto, de kievit en de gele kwikstaart. Daarnaast nog eens veer tien secundaire weidevogels, die niet per se op weilanden thuishoren, maar er wel gebruik van maken. Daartussen komen we soorten tegen als de wintertaling, de zwarte stern en het paapje. In beeldende beschrijvingen laten de auteurs Beintema, Moedt en Ellinger de weidevogels met hun interessante gedrag de revue passeren. De informatie is zeer compleet en soms zeer gedetailleerd. Wist u bij voorbeeld dat in Juli in de Oostvaar- dersplassen zo'n 30.000 grutto's in één dag 75 ha afromen. Ze zijn daar op zoek naar de "rode bloedworm", een muggelarve die daar in die tijd massaal voorkomt. Een grutto consu meert per etmaal een slordige 25.000 lan en en dan nog liefst eksemplaren die langer dan 14 mm. zijn. In aparte hoofdstukken behandelen de samen stellers de komst van de weidevogels, de paar- en territoriumvorming, de Grutto Dat is de titel van het boek dat onlangs uit gegeven is door Stichting Otterstation Nederland. Het 128 pagina's tellende boek bevat informa tie over verleden, heden en toekomst van de otter in Nederland. Het boek is geschre ven door Addv de Jongh, direc teur van Otterpark AQUALUTRA bij Leeuwarden. Met name wordt ingegaan op het belang van de otter als graadmeter voor de kwaliteit van het zoete water. Ook wordt een groot aantal andere dieren uit het Nederlandse zoetwatermilieu belicht. Daarnaast verhaalt De Jongh over zijn belevenissen met otters tijdens een langdurig verblijf in Schotland. Een groot gedeelte van de opbrengst van het boek is bestemd voor het Otterpark, dat dit jaar 10 jaar bestaat. De koper draagt hiermee bij aan het herstel van het zoetwatermilieu en de herintroductie van de otter in ons land! Het boek is verkrijgbaar door 34,50 (inch verzendkosten) over te maken op gironummer 3643776 t.n.v. Uitgeverij Interboek in Leeuwarden, onder vermelding van "Otterboek" 15

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 15