Zeeuws lijdscurift Grondverzet; Natuurvriendelijke oever bij Arnemuiden 'n kunst en wetenschap met niet aflatende aandacht en inspanning Bij Arnemuiden liggen nog enkele ha's authentiek zeeuws grasland; kleinschalige, hollebollige weilanden met heggen en veedrink putten. Het gebied is grotendeels eigendom van Het Zeeuwse Landschap. Het heggengebied wordt begrensd door de Oranje- polderse watergang. Het waterschap Walcheren streeft er naar om langs deze watergang een natuurvriendelijke oever aan te leggen, dus een oever met een extra flauwe helling en een rietzone. Behalve dat een dergelijke oever meer kansen voor de natuur geeft f moerasplan ten en-vogels) en geisoleerd liggende reservaten ecolo gisch verbindt, zijn dergelijke oevers ook uit oogpunt van onder houd gunstig. Tot voor kort werden veel kreekoevers afgezet met geconserveerde palen en planken. Uit milieu-oogpunt is dat niet meer toelaatbaar. Een flauwe, brede oever stort niet in en behoeft dus ook geen beschoeiing. De andere kant van de medaille is echter dat voor een natuurvriendelijke oever een strook landbouw grond, of grond van het aangrenzend natuurgebied, afgegraven moet worden. In ruilverkavelingsverband is zoiets nog vrij gemak kelijk te realiseren, zoals vooral in West Zeeuws-Vlaanderen te zien is. Echter, buiten ruilverkavelingsverband lukt het nog niet erg om landbouwgrond voor natuurvriendelijke oevers te verwerven. Zo ook wat betreft de Oranjepolderse watergang. Naast enkele stukjes elders kan alleen nog maar in het gebied van Het Zeeuwse Land schap de oever milieuvriendelijk aangepast worden. Het waterschap hoopt dat goed voorbeeld doet volgen en dat na verloop van tijd de gehele watergang natuuroevcrs krijgen. Behalve de hiervoor genoemde natuur-voordelen van flauwe oevers kunnen er ook nadelen zijn. Reden waarom Het Zeeuwse Land schap niet altijd per definitie voorstander is van de aanleg van der gelijke oevers langs of in bestaande natuurgebieden. Vaak komen desbetreffende natuurwaarden van zo'n oever al in ruime mate in het natuurgebied voor, zoals bijvoorbeeld in kreekgebieden. De aanleg van een natuuroever betekent afgraving van een strook grond. Indien in die strook reeds een bijzondere vegetatie aanwezig is zal er sprake zijn van het inwisselen van de ene natuur waarde voor de andere. Een dergelijke keuze zal van geval tot geval bekeken moeten worden. Een derde eventueel nadeel van de aan leg van een natuuroever is dat hierdoor verdrogingsschade tot verderop in het natuurgebied kan optreden, vooral als een veenlaag aangesneden wordt. Het bergend vermogen van sloten en kreken die worden voorzien van een natuurvriendelijke oever neemt (aanzienlijk) toe. Behalve het vooral landbouwkundige voordeel dat hierdoor de gevolgen van extreme regenbuien beter verwerkt kunnen worden, ontstaat tevens in principe de mogelijkheid voor de instelling van een gemiddeld hoger polderpeil en een meer natuurvriendelijk peilregiem met hogere waterstanden in de winter en lagere in de- zomer. Hopenlijk wordt in aansluiting op de aanleg van natuur vriendelijke oevers de volgende inspanning van de waterschappen het daar waar mogelijk aanpassen van het waterpeilregiem. GJB Het dagelijkse werk van Jac. Rijk en dit met behulp van de modernste grondverzetmachine; bulldozers - scrapers hydr. kranen - laders dumpers - draglines graders en walsen JAC. RIJK B.V HEINKENSZAND Postbus 17 - 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113 - 561208 - Telex 55166 rj STICHTING rtp«. i 1 A Het Zeeuws Tijdschrift is al 45 jaar lang het culturele tijdschrift van Zeeland, waarin, naast artikelen over het rijke Zeeuwse verleden, aandacht wordt geschonken aan de sociale en economische ontwikkelingen in de Zeeuwse samenleving. Lezers van het Zeeuws Landschap die nog geen abonnee zijn van het Zeeuws Tijdschrift kunnen zich voor 1996 abonneren met een korting van 20% (Normale abonnementsprijs 60,-). Bovendien krijgen zij het laatste nummer van 1995 gratis. Stuur daartoe onderstaande bon in. KORTINGSBON ZEEUWS TIJDSCHRIFT Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Inzenden aan: Zeeuws Tijdschrift Antwoordnummer 1 4330 WB Middelburg 19

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 19