- "V Bij aanhoudende vorst met een geslo ten sneeuwdek wordt het extra moeilijk voor de vogels. De meeste roofv ogels die van knaagdieren leven zitten dan zonder prooi. Muizen blijven weliswaar actief, maar maken gangen in het sneeuwdek en blijven onzichtbaar voor hun belagers. Bij kerkuilen vallen dan veel slacht offers, soms wordt meer dan de helft van de ten. Op die dag moeten vele tien duizenden kievitten over die plaats naar het zuiden zijn gevlogen. Als het moeilijk wordt Als de vorst eenmaal zijn intrede heeft gedaan, wordt het voor veel soorten moeilijker om aan voedsel te komen. Soms zelfs onmogelijk. Je kunt dan rare dingen meemaken. Zo zagen leden van de Vogelwerkgroep Schouwen-Duivcland steenlopers op kadavers van dode steltlopers azen. In de winter van 90/91 werden grote aantallen scholeksters van de Scandi navische kust verdreven door strenge vorst. Deze vogels trokken langs de kust naar het zuiden. Normaal eet de- scholekster met name kokkels. Op Neeltje Jans zag ik de dieren echter massaal azen op -door de oosten wind- op het strand aangespoelde populatie gedood. Muizenjager torenvalk probeert zich beter aan te passen en tracht in die get allen over te schakelen op een vogel-menu van bijvoorbeeld spreeuwen en mussen. Vorst en gesloten sneeuwlaag nopen ook sommige ganzen tot aanpassin gen. Normaal gesproken vliegen deze vogels overdag en 's nachts heen en weer tussen slaapplaats en voedsel- gebied. Dit gedrag wordt verlaten en de dieren blijven 24 uur op de voed selplaats aanwezig om zo energie te- sparen. Soms zelfs zitten de ganzen konstant op dezelfde paar vierkante meter en eten alleen zittend om zich heen, onder de sneeuwlaag. In het weiland waar ze dan zitten, bijvoor beeld de Prunjepolder op Schouwen, geeft dat een apart effect. Allemaal individuele ganzen met een cirkeltje omgewoelde sneeuw om zich heen. Waarom vliegen alle vogels dan niet gewoon naar het zuiden, zult u zich afvragen. Een belangrijke reden heeft u al gelezen: blijf zo kort mogelijk bij je broedplaats. Een andere belangrijke reden is dat je als vogel tijdens de trek extra kwetsbaar bent. Je komt in gebieden die je niet goed genoeg kent en waar overal gevaar schuilt in de vorm van roofvogels en niet te vergeten, de jachtlustige Zuid- Europeanen! Wat dat betreft hebben wij mensen het maar makkelijk. Met het vliegtuig kom je veiliger op je zuidelijke bestemming dan met je auto. We zijn vanwege de harde gulden welkom en met een beetje geluk serveren ze dezelfde kwaliteit hutspot met klap stuk en friet van Piet met appelmoes als thuis achter de kachel. Waarom gaan wij eigenlijk niet massaal naar het zuiden? halfgeknotte strandschelpen. Ook dicht bij huis, gewoon in je tuin, zie je de vogels zich aanpassen aan de koude. "Goh, moet je die dikke merel daar eens zien" hoor je de huisgeno ten zeggen. Tien tegen één dat het een doorsnee- merel is, die het veren- pak extra bol maakt om zoveel moge lijk laagjes lucht tussen de veren te krijgen. Gewoon een kwestie van super- isolatie! Vorst met sneeuw 21

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 21