Op zoek naar... de slechtvalk door Chiel Jacobusse Eerlijk is eerlijk; het blijft een beetje een gok om op pad te gaan in de hoop op een ontmoeting met de slechtvalk. Wat dat betreft moet het ooit anders geweest zijn, getuige de naam van de vogel. Want slecht slaat niet op het vermeende karakter van deze indrukwekkende roofvogel. Het is een oud woord voor "gewoon" of "algemeen". En hoewel het de slechtvalk stukken beter gaat dan enkele decennia geleden blijft het een buitenkansje om het beest in levenden lijve te zien. De meeste trefkans bieden de wintermaanden, want als broedvogel is de slechtvalk naar men aanneemt altijd zeldzaam geweest. De ecologische atlas van de Nederlandse roofvogels somt totaal voor de twintigste eeuw zeventien broedgevallen op, maar besteedt geen aandacht aan een mogelijk broedgeval in Zeeuws-Vlaanderen halverwege deze eeuw. Enfin, geluk kun je afdwingen. Slechtvalken hebben in de Delta hun vaste gebieden waar ze zich regel matig vertonen. Uitgestrekte natuur gebieden langs open water bieden wat dat betreft de beste kansen. Saeftinghe, de Middelplaten en de natuurgebieden langs het Krammer- Volkerak zijn jaarlijks bevolkt met overwinterende exemplaren. En als op een tocht naar zo'n gebied de slecht valk onverhoopt verstek laat gaan, dan zijn er altijd wel de nodige ande re roofvogels die zich laten bewonde ren. De sperwer, het smelleken en de vooral de blauwe kiekendief leggen eenzelfde terreinvoorkeur aan de dag. Eerst even kennismaken. Een manne tje slechtvalk meet zo'n 60 centi meter, zijn eega ruim een decimeter meer. De kop en vleugels zijn aan de bovenkant leigrijs; de buik, hals en wangen zijn vuilwit, met op, de buik zwarte dwarsbanden. Kenmerkend is een zwarte baardstreep, die aan weerszijden van de snavel schuin naar beneden loopt. Slechtvalken zijn onvoorstelbaar snelle jagers. Vanaf een hoge zitplaats worden luchtaanvallen ingezet. Zo'n zitpost kan een dode boom zijn, maar ook bijvoorbeeld een hoogspannings mast, of, zoals op Neeltje Jans de reservepijler die in de betonhaven staat. Cirkelend vanaf grote hoogte duikt hij bij voorkeur van achteren op zijn prooi. Bij een duikvlucht sluit de slechtvalk de vleugels dicht tegen het lichaam en suist als een raket naar beneden met snelheden tot 300 kilo meter per uur, en daarmee is de slechtvalk de snelste roofvogel ter wereld. Met z'n lange vleugels is hij geschikt voor snelle vluchten in weid se landschappen. Wat de grootte van zijn prooien betreft is de slechtvalk ook niet kinderachtig. Duiven, kraaien en meeuwen zijn niet veilig en zelfs andere roofvogels, zoals buizerd of ransuil worden soms De slikken van de Heen; jachtgebied van de slechtvalk 4

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 4