Uit het beheer Een extra watertransportleiding door Saeftinghe Vroege Vogels op lokatie In 1966 werd dwars door Het Verdronken Land van Saeftinghe een ruim 3 km lange pijpleidingendam aangelegd, thans meestal de Gasdam genoemd. In het dijklichaam liggen hoofdwaterleidingen van Deltanuts, een aardgasleiding van de Gasunie en een transportleiding van Shell. Aan de oostkant van Saeftinghe duiken de leidingen naar beneden voor de over steek van de Westerschelde. Midden jaren zestig was nog de algemene gedachte om de aanleg van zo'n leidingen-straat niet rond een natuur gebied te plannen, maar juist bij voor baat door 'minderwaardige woeste gronden'. Het Zeeuwse Landschap ziet het liefst de Gasdam, een ca 8 m hoge, kaarsrechte dijk, verplaatst worden buiten het natuurgebied. Dat zal echter voorlopig nog niet gebeu ren, gezien de vele miljoenen guldens die daarmee gemoeid zullen zijn. Het verbruik van drink- en industrie water in Zeeuws-Vlaanderen blijft toenemen. Reden waarom Deltanuts toestemming aan Het Zeeuwse Landschap, beheerder van Saeftinghe, gevraagd heeft om volgend jaar een derde hoofdwaterleiding (doorsnede 70 cm) in de Gasdam te leggen. Bij het verlenen van toestemming voor de werken zal Het Landschap vooral voorwaarden stellen in verband met de belangrijke vogelfunktie van het gebied. In het voorjaar zullen de graaf- en transportwerkzaamheden vooral broedvogels verstoren, terwijl vanaf eind september de tienduizen den eenden en ganzen die dan in Saeftinghe verblijven verstoord or den. Mid-zomer zal dus de minst schadelijke periode voor de uitvoering van de werken zijn. Een andere voorwaarde zal zijn dat de Gasdam ten alle tijden kan blijven funktione- ren als vlucht- en 'parkeer'gebied bij hoge springvloeden voor de paar honderd runderen die ter plaatse in Saeftinghe grazen. Niet alleen de aanleg en het onder houd van de leidingen in de Gasdam en het aanlandingspunt bij de Wester schelde betekenen periodieke versto ring in het natuurgebied, ook de natuurlijke schor-ontwikkelingen nabij de Gasdam zorgen voor tech nische beheersproblemen, en dus verstorende ingrepen. Zo is het afwateringssysteem van het Sieperda- schor, een deelgebied van Saeftinghe, zich vanaf de doorbraak van een zomerkade in 1990 nog steeds spon taan aan het aanpassen. Op enkele plaatsen gaan deze aanpassingproces sen gepaard met ontgrondingen en geulverplaatsingen nabij de Gasdam. Uit natuur- oogpunt zijn dergelijke processen prima. Waar elders in Nederland kunnen zich nog bodem- kundige processen van die omvang manifesteren? Echter, als die ontgron dingen plaatsvinden nabij de hoofdwaterleidingen van Zeeuws- Vlaanderen is het een ander verhaal en moet er uit oogpunt van andere maatschappelijke belangen ingegrepen worden. Daarom zullen op korte termijn langs de Gasdam steenbestor- tingen aangebracht worden. Is een dam midden in een natuurlijk en dynamisch schorrengebied al een wezensvreemd element, een dam met een stenen beschoeiing zal dat zeker zijn. GJB Het oudste en nog altijd het meest beluisterde natuur- en milieuprogramma van Nederland Vroege Vogels, komt naar Zeeland. Het radioprogramma Vroege Vogels is begonnen met een serie uitzendin gen, waarin uitgebreid aandacht wordt besteed aan de Provinciale Landschappen. Een jaar lang bezoekt Vroege Vogels op elke eerste zondag van de maand een Landschap, met live-reportages uit bijzondere gebieden in de twaalf prov incies. Tussen Oerd en Zwin liggen ruim 70.000 hectaren unieke natuur die op deze manier bij minstens een half miljoen luisteraars, in bed of aan het ontbijt onder de aandacht worden gebracht. Tijdens het VARA- jubileum weekend stond in november het Geldersch Landschap centraal. Twee feestelijke uren op de radio met salonmuziek uit de tijd van de oprichting van de omroep. In diezelfde jaren twintig werden ook de eerste landschappen gesticht. De stichting Het Zeeuwse Landschap is opgericht in 1936. In ons jubileumjaar staat op 7 april een live-reportage gepland vanuit Retranchement. AvdW In het kader van het Europees natiturbeschermin/fsjaar 1995 en als onderdeel van de Weck van het Landschap, werden in Retranchement tal van aktiviteitengeorganiseerd voor de bewoners. Ter inleiding van de aktiviteiten werd door de vice-voorzitter van de dorpsraad, dhr. Basting, een informatiebord over de Wallen van Retranchement onthuld. 18

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 18