Van de redactie Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-562640 Telefax 0113-563729 Postrekening 245740 Bank: ABN*AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie J. van den Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse M. van der Jagt R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUB LI BORN media Zonnebloemstraat 46 Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 Fax 0113-250300 Vormgeving en produktie Boom Kollektief, Goes Druk Grafisch Bedrijf Pitman, Goes Foto's en illustraties M. Jacobusse Carolien Abrahamse Arnold van de Wees Ardi Karman A. van Lynden Boom Kollektief 5,9, 10, 12, 15 16,17, 24 7 1,4, 8, 18 5,20,21 11 13 Omslagfoto Winterkleuren op een drooggevallen slik. Bandensporen van jaren geleden tekenen zich scherp afin de vegetatie. Inhoudsopgave Van de redaktie 3 Op zoek naar... de slechtvalk 4 Xylaria's 6 Watcrgids; Een nieuwe ervaring 8 Gebiedsuitbreiding op St.Philipsland 10 Opmerkelijke wintergasten in Middelburg 11 Een kasteel in de mist12 Pré salé vlees uit Saeftinghe 14 Uit het beheer 15, 18 Nieuwe kansen in een oude zeearm 16 Vogels en hun overlevingstactick 20 Volgend jaar viert Het Zeeuwse Land schap haar zestigjarig jubileum. Zestig is een leeftijd dat men het zachtjesaan wat kalmer aan gaat doen of zelfs al in de VUT zit. Dat kalmer aan doen is wel het laatste waar Het Zeeuwse Landschap aan denkt. De organisatie, het terreinbezit, de achterban en het aantal zaken dat speelt groeien alle maal nog door. Dat vereist bezinning op de toekomst. Hoe kunnen we inspelen op de "ecologische hoofd structuur", hoe kunnen we de betrokkenheid van de achterban verder vergroten en waar leggen we de "grenzen" van ons werkterrein? Niet in de laatste plaats speelt de vraag: wie zal dat betalen. Want het groeiende terreinbezit en het groeiend taken pakket speelt zich af bij krimpende budgetten. De terugtredende overheid weet u wel. Het verlagen van de subsidies is niet alleen maar problematisch. Het particuliere karakter van Het Zeeuwse Landschap staat hoog in het vaandel. Uiteraard betekent een terugtredende overheid ook dat wij ons onafhanke lijker kunnen opstellen. En dat laatste is pure winst, want het betekent hoe dan ook dat je meer armslag hebt voor het behartigen van de belangen van natuur en landschap. Minder geld betekent ook een uitdaging. Een uitdaging om enerzijds creatiever met de budgetten om te gaan; anderzijds om nieuwe wegen te zoeken om alle aktiviteiten te kunnen blijven financieren. Daarmee is in de afgelopen decennia ook veel bereikt. De inkomsten buiten subsidies zijn gegroeid van enkele procenten van het totaal tot mint één derde van alle inkomsten. Niet in de laatste plaats dankzij de grote steun vanuit de bevolking, die kennelijk het werk van de Stichting weet te waarderen. Een jubileum is ook bij uitstek het moment voor een terugblik. Het was in 1936 dat het initiatief voor de oprichting van Het Zeeuwse Land schap genomen werd. Achterliggende gedachte daarbij was dat het natuur- beschermingsbelang vaak het beste vanuit de regio behartigd kan worden. Een regionale bundeling van krachten waaar korte lijnen zijn naar de bevolking en het lokale bestuur. Die filosofie heeft haar nut inmiddels ten volle bewezen en het belang ervan staat nog recht overeind. Niet alleen heeft het Zeeuwse Landschap grote oppen-lakten van allerlei typen natuur gebied onder haar hoede gekregen; ook collega-organisaties hebben veel van hun gerealiseerde resen-aten recht streeks te danken aan de inspanningen van Het Zeeuwse Landschap. Het natuurbelang is het meest gediend bij een bundeling van krachten en een collegiale samenwerking. Gelukkig blijken daarvoor in de dagelijkse prak tijk ook de wil en de mogelijkheden aanwezig. Momenteel wordt volop gewerkt aan een jubileumprogramma. Het ligt in de bedoeling om in iedere regio het jubileum te vieren. Op die manier wordt uiting gegeven aan ons motto "dicht bij de natuur, dicht bij de mensen". Want als natuur als hot item in de politiek minder hoog op de agenda komt te staan, komt de band met de achterban er des te meer op aan. Gelukkig heeft het daar in de afgelopen 60 jaar ook nooit aan ont broken. Er is reden om met vertrou wen verder te werken aan het behoud van natuur en landschap in Zeeland. In dat bewustzijn gaan we het jubi leumjaar en de verdere toekomst in. Bij een jubileum hoort natuurlijk ook een feestje. En uiteraard behoort u als donateur tot de eerste genodigden. U hoort nog van ons. Chiel Jacobusse 3

Zeeuws Landschap | 1995 | | pagina 3