Uit het beheer Nederland 2x Zo mooi Winterperikelen Op uitnodiging van het Wereld Natuur Fonds zullen de Provinciale Landschappen, verenigd in de Unie van Provinciale Landschappen, deel nemen aan een aantal publieksactivi teiten onder de noemer "Nederland 2x zo mooi". Deze activiteiten heb ben tot doel meer belangstelling en steun te verkrijgen voor de ontwikke ling van grootschalige natuurgebieden in Nederland. Nederland 2x zo mooi is de noemer en het uitgangspunt voor deze samenwerking. Naast WNF en de gezamenlijke Provinciale Landschap pen nemen ook de NS, ANWB en Grontmij deel aan de campagne. Te vens is er aansluiting bij de Nationale Milieu Estafette die op 16 mei van start gaat. Het was wat men noemt een ouderwetse winter. Ijs en sneeuw, schaatspret en vogelleed, een elfsteden tocht die nèt niet doorging en bolletjes in de tuin die maar niet in de groei wilden komen. Alledaagse probleempjes die in een doorsnee Hollandse winter niet bij je opkomen. Ook als natuurbeheerder moet je improviseren. Chips- en frietzakken opruimen tegen de tijd dat de laatste schaatsers het veld rui men, anders wordt het straks vissen. Waken over de rust in de laatste stukjes open water, waar de vogels omheen drommen. Proberen om, waar het kan, de ergste vogelnood te lenigen. Het zijn de vogels die in strenge winters altijd weer de grootste klappen lijken te krijgen. Verkleumde reigers en hongerige ijsvogels sneuvelen bij bosjes en de stand van algemene vogels als de winterkoning dunt zienderogen uit. Gelukkig is er voor al dat vogelleed veel meeleven bij het grote publiek. Een oproep van Vogelbescher ming om de vogels de winter door te helpen vond volop weerklank. En meestal blijkt de invloed van een strenge winter op de vogelstand van tijdelijke aard. Soorten die veel lijden onder langdurig winter weer zorgen in de jaren erna -dankzij gebrek aan concurrentie- voor extra veel nageslacht, en zo komt alles meestal weer op zijn pootjes terecht. M.J. De Slikken van de Heen krijgen volop aandacht bij de aktic aNederland tivee keer zo mooi Binnen de samenwerking worden ver schillende natuurontwikkelingspro jecten van de Provinciale Landschap pen, en enkele van andere beheerders, op de voorgrond geplaatst. Voor Het Zeeuwse Landschap zijn dit De Slikken van de Heen en Neeltje Jans. Deze gebieden zullen fungeren als voorbeeldproject bij de acties, die vanaf 11 mei verspreid in het land van start gaan en door schrijvende pers, radio en televisie zullen worden gesteund. Meer natuur meer genieten De Verenigde Naties hanteren als norm dat in elk land minimaal 10% van het oppervlak uit natuur dient te bestaan. In Nederland is dit op het moment slechts 5%, reden om ruimte te maken voor meer natuur. Het laten ontstaan van meer natuur, geeft meer moge lijkheden tot recreatie en daarmee verminderd het de druk op bestaan de terreinen. Een grotere verspreiding van het recreërende publiek, geeft meer rust voor mensen, dieren en planten. Uiteindelijk is iedereen er bij gebaat. Daarom zet uw Landschap zich er voor in, en niet alleen met de voorbeeldgebieden. Er liggen plannen en mogelijkheden genoeg in onze provincie om de natuur meer ruimte te geven. Met uw steun en onze gezamenlijke oproep aan gemeenten, provincie, rijk en bedrijfsleven, kan Nederland 2x zo mooi gemaakt worden. Nationale Milieu Estafette De Nationale Milieu Estafette, die op 16 mei van start gaat, doet behalve de meeste terreinen van de campagne Nederland 2x zo mooi, ook andere gebieden van de Landschappen aan. De opbrengsten van de Estafette gaan naar projecten van de Landschappen voor nieuwe natuur. Voor 5,- kunt u meelopen met de Estafette. Laat zien dat u uw Landschap steunt en loop mee! Wilt u meer weten over de route of verdere informatie over de Estafette, dan kunt u bellen naar 0595-424615. Actiekrant Van de campagne Nederland 2x zo mooi is een actiekrant gemaakt, die vanaf 18 april te verkijgen is. U kunt er in vinden waar de activiteiten plaatsvinden. De actiekrant is op verschillende plaatsen af te halen en u kunt deze bestellen bij het Wereld Natuur Fonds. 10

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 10