meeuw, vinden het geen probleem om de kadavers op te eten, en hebben er ook geen moeite mee om een stervend konijn langzaam in stukken te scheuren. (Op een wandeling is dit niet een van de leukste dingen om te zien) Ik denk dat ook de ratten zich voe den met dode konijnen en steeds vaker zijn er Eksters en Zwarte Kraai en gezien die hier ook een "graantje' van mee pikken. In de winter komt de Buizerd op Neeltje Jans, ook een De Bunzing is al enkele malen op dit eiland gezien en hij zal dan ook beslist een rat pakken, als die op zijn weg komt, maar hij heeft een makke lijkere prooi aan de door inteelt aangetaste populatie konijnen. Op Neeltje Jans komen gitzwarte- spier witte- gele- en wildkleurige konijnen voor. Als het zou gaan om in het wild uitgezette "tamme' konijnen, dan zouden er ook vele bonte konijntjes te zien moeten zijn. Op een enkele bonte tamme na, zijn de opzichtig effen gekleurde konijnen het resultaat van inteelt. Ook de mixomatose heeft zich onder de Stormkerings-konijnen verspreid. Deze besmettelijke, door de mens uitgevonden konijnenziekte veroor zaakt zwerende ogen, waardoor de dieren de hongersdood sterven. De ziekte kan ook tamme konijnen tref fen, omdat ze wordt verspreid door de mug. (Maar tamme konijnen kunnen er tegen worden ingeënt in de zomer) Op Neeltje Jans vormen deze zieke en de reeds overleden konijnen het voedsel voor verschillende andere dieren. De Zilvermeeuw en Kleine Mantel Rattcn en muizen weten na verloop van tijd ook een geïsoleerd gebied als Neeltje jans te vinden Konijnen in allerlei kleuren zijn de talrijkste zoodieren op Neeltje Jans vogel die niet vies van het eten van aas is. De Slechtvalk, die zijn rust- en uitkijk punt op de reserve peiler heeft gevonden (tenminste als er geen Luchtmobiele Brigade op oefent) zal zeker de rat bejagen. Ook zal het voor de hier broedende Velduil een welkome afwisseling op de menukaart zijn. Een gewone Bruine Rat kan bijna 50 cm groot worden (inch de staart) en komt bijna overal voor waar de mens woont. Hij kan per jaar ongeveer tus sen de 12 en de 50 jongen produce ren en wordt niet veel ouder dan twee jaar. In tegenstelling tot wat veel mensen denken is de rat op zichzelf een zeer schoon dier die zich per dag vaker wast dan uw huiskat. Vroeger was de rat de drager van een vlo die de pest kon overbrengen, nu moet men hier alleen nog voorzichtig zijn voor de ziekte van Weil die door rat wordt overgebracht. Een Bruine Rat is heel goed in staat een jong konijn te pakken en op te eten, dus de kans bestaat dat de rat op Neeltje Jans de konijnen uitroeit. Jammer dat Darwin er niet meer is, kon hij het ontstaan van een nieuwe rattensoort observeren: "Rattus norvegicus Ostrea". Het wachten is nu op ...Reintje de Vos, die zal samen met de Bunzing en misschien nog enkele nieuwe roofvogel gasten, de ratten populatie in toom kunnen houden. 13

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 13