De Zeeuwse rotskusten door Marco Faasse De zeeuwse kust brengen we gewoonlijk in verband met strand en duinen. De Zeeuwse Rivièra, de blanke top der duinen, het zonnigste strand van Nederland, dergelijke zinsneden klinken ons bekend in de oren. Maar rotskusten in Zeeland? Dat zal wel niet helemaal kloppen. Toch hebben onze pieren en zeedijken bepaalde overeenkomsten met de kusten van meer bergachtige streken. Dat blijkt als we de dierenwereld onder de zeespiegel langs de zeedijken wat nader bekijken. Kunstmatige rotskusten. Er is een groot verschil tussen de fauna van kusten met een zachte bo dem, zoals zand en slib, en de dieren wereld van rotskusten. Het leven van zandige kusten is voor een groot deel in de bodem verborgen. Een stenige ondergrond in de zee daarentegen is veelal begroeid met een rijke gemeen Zeeanemonen behoren tot de kleurrijkste zeedieren. Dit is een zeedahlia in de Oosterschelde. schap van op die ondergrond vast zittende orgasnismen, waarvan weer allerlei andere dieren leven. Zo'n rots Eén van de meest algemene naaktslakkcn in de Zeeuwse wateren in bet voorjaar Coryphella gracilis kustlevensgemeenschap kwam oor spronkelijk in Nederland nauwelijks voor; wel in omringende landen als Engeland en Frankrijk. Toen enkele eeuwen geleden in het Deltagebied begonnen werd met het verstevigen van de dijken met hout en stenen, kon zich hier een levensgemeenschap ontwikkelen die grote overeenkom sten had met die van echte rots kusten. Voorheen was deze beperkt tot enkele diersoorten op oesterban- ken, veenranden en dergelijke. Nu bewonen allerlei organismen die oorspronkelijk op rotskusten voor komen in soms grote aantallen de dijken, dijkrestanten en strekdammen. De rijkdom van onze onderwater wereld is voor een belangrijk deel terug te voeren op deze zogenaamde kunstmatige rotskusten. Evenals op het land zien we hier dus aanvankelijk een verrijkende invloed van de mens op flora en fauna. Voor oorspronkelijke soorten van zand en slib bleef nog ruimte genoeg terwijl voor nieuwe soorten de mogelijkheid werd geschapen zich te vestigen. Vele zeewieren en -dieren komen in Zee land slechts voor dankzij menselijk ingrijpen. Ons onderwaterlandschap is dus in feite een cultuurlandschap. Het is daarom zeker niet minder waarde- 16

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 16