Doorzichtige zakpijpen op een ponton op Neeltje Jans. vol. Integendeel, er komen bijvoor beeld enkele soorten voor die ook in de ons omringende landen, met echte rotskusten, zeldzaam zijn. Omdat de bescherming van de kust door middel van stenen dijken vooral in Zeeland plaatsvond is hier ook de grootste rijkdom van het onderwater- leven te vinden. Vooral de Ooster- schelde en het mondingsgebied van de Westerschelde zijn van belang. De j Grevelingen is armer doordat die I afgesloten is van de zee. In brakke wateren zoals het oostelijke deel van de Westerschelde en het Veerse Meer is de rotskustlevensgemeenschap ook I veel minder soortenrijk. Ma het bekleden van de dijken met I harde materialen beperkte de mense- iijke invloed zich meestal tot de noodzakelijke herstelwerkzaamheden. I Het gedeelte onder de waterlijn is igenlijk een soort niemandsland waar I geen mens iets te zoeken heeft en het I bleef daardoor relatief ongerept. Dat I wil niet zeggen dat er geen bedreigin- 1 gen zijn. Het inlaten van zoet water n de Oosterschelde bijvoorbeeld kan bepaalde soorten terugdringen naar I de monding. Pontons. Pontons zijn drijvende steigers waar boten kunnen aanleggen, j Ze vormen evengoed een harde i ondergrond als stenen dijken. Ook op pontons kan een rijke levensgemeen- j schap van vastzittende dieren voorko men. De passantensteigers op Neeltje Jans vormen hiervan een mooi voor beeld. Opvallend is het grote verschil tussen de delen die jaarlijks worden I schoongemaakt en de drijvers waar niets mee gebeurt. De laatste hebben i een rijkere begroeiing omdat er ook 1 organismen op voorkomen met een langere levenscyclus dan een jaar. De dierenwereld. Wat voor dieren zijn nu typisch voor kunstmatige) rotskusten? Dat zijn vooral soorten die hun leven lang op de zelfde plaats vastgehecht blijven. Omdat de diergroepen waar toe ze behoren veelal niet op het land voorkomen, zijn ze bij velen onbe kend. Het betreft organismen die leven van plankton en andere zwe vend materiaal dat ze op verschillende manieren uit het zeewater vangen. Sponzen en zakpijpen bijvoorbeeld filteren het water door hun lichaam, zeeanemonen vanbgen plankton diertjes met hun tentakels. Ook kokerwormen, mosdiertjes en hydro- poliepen zijn allemaal diergroepen die leven van zwevend materiaal. Van deze vastzittende dieren leven onder andere weer allerlei kreeftachtigen en vaak exotisch ogende naaktslakken. De afbeeldingen pogen een indruk te geven van de kleurenrijkdom die- organismen van deze levensgemeen schap ten toon kunnen spreiden. Onder de schoonheid van de natuur verstaan wij onder andere mooie kleuren. De rijkdom van het onder waterleven bestaat echter niet alleen daaruit. Onder rijkdom kun je ver staan een grote variatie aan verschil lende diergroepen en een groot aantal diersoorten met een veelheid aan onderlinge betrekkingen. Het aantal diersoorten in de Oosterschelde bedraagt volgens een literatuuronder zoek van het Delta Instituut bijna duizend. En nog steeds worden er nieuwe soorten voor het eerst waargenomen. Bijvoorbeeld in 1994 minimaal vier nieuwe soorten en in 1995 minimaal vijf. Misschien spelen de zachte winters van de laatste tijd hierbij ook een rol. Dat de Zeeuwse Delta een belangrijk gebied is voor sommige planten en vele watervogels weet iedereen. Dat de zeearmen ook zeer waardevol zijn onder de zeespiegel, is nog te weinig bekend. In de directe omgeving is een gebied met een dergelijke rijke rotskustenfauna niet te vinden. En een gebied waar het voorkomen van deze dierenwereld praktisch volledig aan de invloed van de mens is te danken is misschien wel uniek in de hele wereld. 17

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 17