Oproep Scholekster'; een weidevogel in opmars Zeeland, akkerland en weidevogels Het is een misverstand dat weide vogels uitsluitend op grasland zouden zitten. Vogels zoals kievit en schol ekster broeden steeds vaker op akkerland; ook de kluut is in Zeeland veelal te vinden tussen bieten. Juist in Zeeland is veel bouwland (100.000 ha t.o.v. 13.000 ha grasland). Dit is de reden dat wij ons binnen het project op soorten richten die zowel op akker- als grasland zitten: onder andere kievit, scholekster, kluut, tureluur, grutto, en gele kwikstaart. Het project in Zeeland; resultaten in 1995 Praktisch gezien, werd tot op heden in Zeeland heel weinig aandacht besteed aan vrijwillige weidevogel bescherming. Stichting Landschaps beheer Zeeland heeft als uitvoerder van het project in Zeeland in 1995 een start gemaakt. 14 Vrijwilligers hebben ruim 400 ha bezocht, waar voor zij de nodige contacten met ca 20 bedrijven hebben gelegd (zie kaartje). Voor ruim 100 nesten van onder andere grutto, kievit, schol ekster en kluut is bescherming aan- Onze beschermingsactiviteiten willen we in Zeeland voortzetten en uitbrei den. Wij zoeken daarom nog steeds naar nieuwe enthousiaste vrijwilligers en boeren die mee willen doen, ook elders binnen Zeeland. Het in huis hebben van enige vogelkennis is handig, maar niet strikt noodzakelijk. In maart gaat een cursus "Vrijwillig weidevogelbeheer" van start, waar zowel vrijwilligers als boeren zich voor op kunnen geven. Door het volgen van deze cursus krijgt iedereen in principe voldoende basiskennis mee om dit seizoen daadwerkelijk in het veld van start te gaan. Weidevogelbescherming vindt plaats vanaf eind maart tot juli. In principe is een vrijwilliger 1 keer per week 4 a 5 uur bezig. Werken met meerdere vrijwilligers in een groep kan tijd besparen. Buiten zijn, praktisch werk, overleg met de boer en eenvoudig onderzoek zijn de kernwoorden waar het om draait. Voor meer informatie en/of aanmelden als vrijwilliger en deelname aan de cursus: Stichting Landschapsbeheer Zeeland te Goes, tel.: 0113 - 230936 Marianne Lundahl, coördinator vrijwillige weidevogelbescherming Zeeland. gebracht (zie figuur). De nestbescher ming bestond dan ook overwegend uit het markeren van de nesten met stokken zodat deze tijdens mecha nische onkruidbestrijding zoals schoffelen, ontzien werden. Ook het verleggen van Kluut-nesten als bescherming door middel van mar keren niet mogelijk was, bleek zeer zinvol. Ongeveer 50% van het aantal nesten bevond zich op bouwland, met name tussen de bieten. Grutto's 7

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 7