Omdat het zo'n weerbarstig gebied is, duurde het lang eer er een ruilver kavelingsplan lag. Toen het zover was voor wat betreft de plannenmakerij, waren de inzichten drastisch gewij zigd. De tijd dat het een automatisme was om iedere kronkel recht te trekken en alle reliëf met de bulldozer te behandelen was voorbij. Er kwam een redelijk groot bemeten reservaat in de plannen te staan, en bovendien een oppervlakte beheersgebied waar de boer de scepter zwaait met inacht neming van de natuurwaarden. Aan Het Zeeuwse Landschap de uit daging om de natuurwaarden in het reservaat, waaronder de vele broeden de weidevogels in stand te houden. Wat de weidevogels betreft doen zich dan verschillende mogelijkheden voor. Bijvoorbeeld het opzetten van de waterstand, zodat het gebied moerassiger en daarmee aantrekke lijker wordt, of het verlaat inscharen van het vee om vertrapping van de legsels te voorkomen. Ook het be strijden van natuurlijke vijanden van weidevogels, zoals kraaiachtigen en wezels zou de stand ten goede kun nen komen. Het zijn allemaal moge lijkheden die elders met succes in de praktijk gebracht worden. Toch is er voor geen van deze moge lijkheden gekozen. Ze hebben alle maal hun schadelijke neveneffecten voor andere onderdelen van de levensgemeenschap. Het opzetten van de waterstand bijvoorbeeld zou ten koste gaan van de zoute kwel, en het heel laat in het jaar pas inscharen van het vee betekent de nekslag voor allerlei voorjaarsplantjes, die de concurrentie met het gras alleen in beweide situaties aankunnen. Uiteindelijk is er gekozen voor een simpel ogende aanpak. De Yerseke Moer met al zijn natuurwaarden, maar ook de Nederlandse weide vogelstand in zijn algemeenheid is ontstaan dankzij het traditionele boerenbeheer. Het zoveel mogelijk voortzetten van dat beheer is dus de beste garantie om te houden wat je hebt. "Zoveel mogelijk" houdt in dat er wel eens compromissen gesloten moeten worden. Traditioneel boeren beheer houdt in dat er tal van zaken, zoals bemesting, ontwatering, egali satie en bespuiting achterwege dienen 2te blijven. Vroeger kon dat allemaal, dankzij de aanwezigheid van een groot poten tieel aan goedkope menskracht op het boerenbedrijf. En juist op dat punt treden nog wel eens knelpunten op. Het is bijvoorbeeld ondoenlijk om op 300 hectare weiland de distels met de disteltang te lijf te gaan. Daarvoor wordt de trekker met maaibalk en in incidentele gevallen zelfs de gifspuit ingezet. Achterwege laten van kunst mest wordt consequent doorgevoerd, maar met de zure regen komen meer voedingsstoffen mee dan een voor oorlogse boer op zijn akker bracht. Veel mitsen en maren dus, maar waar het om gaat zijn natuurlijk de prak tijkresultaten. Na vijftien jaar beheer van een substantiële oppervlakte is daar wel voldoende inzicht in verkre gen. Om bij de weidevogels te blij ven: daar overtreffen de beheers- resultaten de stoutste verwachtingen. Ieder jaar zijn er weer verrassingen. Zeldzame soorten als de smient en de velduil, maar ook een sterke aantals toename van de minder zeldzame soorten. Het aantal kieviten is ver drievoudigd en het aantal broedende grutto's was in 1995 zelfs vijf maal zo hoog als in 1978. En de groei lijkt er nog niet helemaal uit, want met name grutto en veldleeuwerik vertonen nog steeds flinke stijgingen. De meest kritische weidevogel die in flink aantal in het gebied voorkomt is de tureluur. Het lijkt erop dat die zijn plafond wel heeft bereikt, want na een verdubbeling van het aantal werd rond 1985 de piek bereikt en trad geen verdere stijging meer op. Het past niet in de opzet van dit artikel om tabellen en cijferreeksen te presenteren. Maar bij iedere voor- jaarstocht door de Moer valt het op: de weidevogels tieren er in volle glorie. Graag nodigen wij u uit om een keer mee te genieten van al dat moois. We houden een speciale weide vogelexcursie op zaterdag 4 mei. Vertrek om 10.00 uur vanaf het schuurtje aan de Reeweg. Laarzen en een verrekijker zullen op de tocht zeker hun diensten bewijzen. N.B.: Mocht het koud, regenachtig weer zijn dan wordt het een alter natieve tocht, want betreding van het weiland is dan funest voor de jonge kuikens. Illustraties: Adri Karman 9

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 9