Een nieuw zoogdier op Neeltje Jans? door Peter Boelée Als gids op Neeltje Jans loop ik iedere excursie naar de Vogelobservatiehut langs het "mossel-hangcultuur-bcdrijP wat zich nog in een experimenteel stadium bevindt. Ondanks dat het bedrijf nog experimenteert met het kweken van mosselen in de onder water hangende netten, zijn ze toch al in staat om aardig wat kilootjes commercieel te verkopen. Ze prijzen deze mossel aan voor zijn grootte, zijn gewicht en zijn smaak. Niet alleen worden er mosselen op deze manier gekweekt, ook "experimenteert" het bedrijf met het kweken van oesters in de netten en zalmforellen in drijvende bassins. In de diepe havens, die toendertijd aangelegd zijn om de peilers te bou wen, bevinden zich drijvende tonnen en grote blauwe blokken. Deze blok ken hebben door een vulling van piepschuim een groot drijfvermogen, tussen deze blokken zijn lange kabels gespannen en om de ongeveer 3 meter bevindt zich een kleine drij vende rood gekleurde plastic ton. Op ieder stuk tussen deze tonnen hangen gemiddeld drie netten van ongeveer 4 meter verticaal naar beneden. In deze netten ontwikkelen zich de mosselen van zaad naai- de op volle gewicht zijnde, eetbare schelpdieren. Het voordeel van deze methode is dat de mosselen niet op mosselbanken liggen, maar vrij hangen in het voedselrijke Oosterschelde water. Daardoor bevatten ze geen slik en hoeven dus na het oogsten niet te verwateren. Ze groeien nu ook veel sneller en zijn dus te oogsten voor het normale mosselseizoen begint en dat betekent een hogere prijs. Hele maal nieuw is deze methode niet, want in Spanje en Frankrijk worden al jaren mossels in netten aan palen gekweekt. Toch is niet iedereen blij met deze aktiviteiten op deze plaats. Ten eerste omdat het geen gezicht is om al die gekleurde tonnen in het water te zien liggen. Dit bedrijf heeft ook mosselkweek percelen in de Grevelingen en daar bestaat de kans dat watersporters in aanvaring kunnen komen met de tonnen. Daarom heeft Leisels van grondbroedvogels zijn kwetsbaar voor predatie door ratten. men deze tonnen zo'n opzichtige kleur gegeven. Maar in deze havens op Neeltje Jans komen geen water sporters, men zou dus de tonnen hier een camouflage kleur kunnen geven. De tweede reden voor bedenkingen is dat er nu klanten met hun auto's door de slagboom mogen rijden om mosselen of oesters op te halen. Deze mensen rijden over de weg dwars door een gebied waar juist in die tijd dat er daar mosselen verkocht wor den, vele vogels broeden, zoals o.a. Scholeksters, Strand-plevieren, Holenduiven, Graspiepers, Veld leeuwerikken en natuurlijk de Dwerg stern. Het gebied is ook heel geschikt voor andere broedvogels zoals de Tapuit, de Eidereend, de Bergeend en vele andere grondbroeders. Een derde reden dat niet iedereen zo blij is met de hangcultures heeft te maken met het ontstaan van een enorme rattenpopulatie op Neeltje Jans. Het eerst werden ze bij de op slag van materiaal van deze viskweke- rij gezien, ze doen zich te goed aan de resten van de schelpdieren die zich na de oogst nog in de netten bevin den. Naast dit bedrijf op een vlak stuk ruw terrein met schelpen ontstond in de afgelopen jaren een Dwergstern- broedkolonie. Maar steeds mislukte een gedeelte van het broedsel en alles wees er op dat het de schuld van de ratten was. Ik had dit verhaal al meerdere malen aan mijn publiek verteld, maar ik had zelf nog nooit een rat gezien. Tussen Kerst en Oud en Nieuw met tempe raturen behoorlijk onder nul, zag ik een dikke vette bruine rat van onder zo'n piepschuim blok komen. Hij bleef rustig zitten in het zicht van mijn hele groep excursiegangers. La ter zag ik er nog een, een konijnenhol inlopen bij de vogelobservatie hut en nog een bij "onze" steiger en ook worden ze al bij het Topshuis gesignaleerd. Dus de rat is nu een algemeen voorkomend zoogdier op Neeltje Jans. En ik weet nog niet of we daar blij mee moeten zijn. Want heeft dit zoogdier op Neeltje Jans natuurlijke vijanden? 12

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 12