60 Jaar Stichting Het Zeeuwse Landschap van de redaktie Het was een illuster gezelschap dat in 1936 de koppen bij elkaar stak om een Zeeuwse organisatie voor natuurbehoud van de grond te krijgen. Om, zoals het in de toenmalige plechtstatige bewoordingen heette: "in de provincie geesten vaardig te maken, die het behoud van de natuur als een groot algemeen belang beschouwen". Mannen (vrouwen deden nog niet mee) van het eerste uur waren onder andere de toenmalig Commissaris der Koningin Jonkheer Quarles van Ufford en de Griffier der provinciale staten Dr B.D.H. Tellegen. Het was 1939 toen het eerste natuur gebied in beheer kwam. Het Neder landse gedeelte van het Zwin was de eerste van de lange reeks die nog zou volgen. Niet toevallig dat het om een kustreservaat ging. "Natuur" werd veel meer dan nu gezien als tegen stelling tot de "cultuurgronden", wBB Eén van dc jongste gebieden is het duinlandschap op Neeltje Janswaar het beheer samen met de Vereniging 'Matuurmonumenten gevoerd wordt. zoals akkers, weilanden en boom gaarden. In de maatschappij van toen was het ondenkbaar dat bijvoorbeeld uitgestrekte graslandreservaten, zoals nu de Yerseke Moer, een natuur- bestemming kregen. De reguliere natuurgebieden waren nog maar net ontstegen aan de periode dat ze met de negatief geladen term "woeste gronden" werden aangeduid. De buitendijkse gronden en kust- reservaten maken trouwens nog steeds het leeuwendeel van onze natuurgebieden uit: de voormalige schorren en zandplaten in het Krammer-Volkerak, de schorren en slikken in de Oosterschelde rond Sint Philipsland, De Verdronken Zwarte Polder, de Hooge Plaaten, de Paulinaschorren, en -last but not least, het Verdronken Land van Saef- tinghe. Bij elkaar meer dan driekwart van de totale terreinoppervlakte! Hoe waardevol zijn dat soort gebie den? Gemeten met de objectieve maatstaf van de aantallen vogels en bijvoorbeeld de kraamkamerfunctie voor vis, behoren ze tot de belang rijkste natuurgebieden van Neder land. En toch is er steeds weer die discussie. Nog steeds. Moeten buiten dijkse terreinen wel veiliggesteld wor den? Valt er wel iets te beheren. Vrij wel geen aankoop van buitendijkse gronden passeert zonder dat dit soort discussies plaatsvinden. Misschien zijn we diep in ons hart toch niet veel verder dan een paar generaties gele den toen men over woeste (synoniem voor waardeloze) gronden praatte. Je kunt althans de vraag stellen of de discussies over ontpoldering even emotioneel zouden verlopen als er gesproken werd over bosaanplant in de polders. Het Zeeuwse Landschap wil als particuliere organisatie goed luisteren naar de acherban. Want daar is het bij de oprichting allemaal om begonnen: Een provinciaal landschap moet dicht bij de burger staan, luisteren naar wat er in de provincie speelt en vanuit vanuit die verankering in de maat schappij haar werk doen. De verankering in de maatschappij is er gekomen. Ging het de eerste decennnia van het bestaan van Het Zeeuwse Landschap om een achter ban van enkele honderden begunsti gers; inmiddels is het uitgegroeid tot vele duizenden. Eén op de twaalf Zeeuwse huishoudens steunt via Het Zeeuwse Landschap het natuurbe houd dicht bij huis. Als Het Zeeuwse Landschap niet luistert naar die achterban, ondergraaft ze het eigen bestaansrecht. Geluiden vanuit de achterban zijn voor Het Zeeuwse Landschap in de afgelopen jaren aan- Het Landgoed Landlust in Heinkenszand via een legaat verkregenis de thuisbasis van de Stichting 4

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 4