Project vrijwillige weidevogelbescherming door Marianne Lundahl In april/mei 1995 is het Project Vrijwillige Weidevogelbescherming in Zeeland van start gegaan. Nestbescherming als gezamenlijke inspanning van boer en vrijwilliger staat hierin centraal. In het kort waarom nestbescherming op gangbaar boerenland, de zogenaamde 'witte gebieden', naast reservaatsbeheer belangrijk is. En welke rol speelt Zeeland als akkerbouwprovincie voor weidevogels?. Nederland als surrogaat toendra Nederland is tot op de dag van van daag een toevluchtsoord voor de voormalige steppe- of toendravogels, nu weidevogels genoemd. In de afge lopen eeuwen vielen de grote steppe gebieden (toendra's en moerasachtige hoog- en laagvlakten) in Europa geleidelijk aan weg. De steppevogels zochten hun heenkomen in de uitge strekte poldergebieden van het euro- pese laagland, met name naar de natte De zomertaling is één van de zeldzaamste weidevogels hooilanden. Deze kwamen sterk overeen met de toendra's; voedsel en veiligheid voor het grootbrengen van kroost was hier volop aanwezig. Bedreigingen De ruilverkavelingen, drainage en de ontwikkeling van kunstmest begin deze eeuw zorgde ervoor dat de meeste weidegronden geschikt wer den voor akkerbouw of intensieve veeteelt. Uitbreiding van woongebie den en de aanleg van wegen leidden tot verkleining en versnippering van geschikt broed- en fourageergebied. De intensiv ering binnen de landbouw neemt nog steeds toe. De werkzaam heden vallen steeds vaker samen met het broedseizoen. Op grasland wordt er steeds vroeger en massaler ge maaid, de verplichting tot emissie- arme mestaanwending, het massale weiden en het kort op elkaar volgen van werkzaamheden vormen de hui dige bedreigingen. Ongeveer 50% van alle nesten op gangbaai- boerenland, zowel gras- als bouwland, loopt op deze wijze risico verloren te gaan. In Nederland is ca 1,8 min ha land bouwgrond in gebruik. Ca 80% van de 1 min weidevogels (1/2 min broedparen) is hier afhankelijk van. Het is echter een misvatting te den ken dat de huidige landbouw in het geheel niet meer santen kan gaan met weidevogels! Weidevogels beschermen Het voordeel van weidevogelbescher ming in natuurgebieden is het vrijwel probleemloos afstemmen van het beheer op de wensen van de weide vogels. Zo kan een beheerder zoals Stichting Zeeuwse Landschap ntaai- werkzaamheden tijdelijk uitstellen, of soms een hoger waterpeil handhaven, later beginnen met beweiden en minder dieren op een hectare inscha len. Bescherming van individuele nesten is in deze gebieden in principe niet nodig. Buiten de natuurgebieden. Het Project Weidevogelbescherming speelt zich af op het gangbare boerenland; dus alle gebieden buiten de natuurgebieden. Het beschermen van individuele nesten staat hierbij centraal. Dit kost echter tijd. Inscha kelen van vrijwilligers die nesten opzoeken en markeren is hiervoor een oplossing. Zo kunnen nesten ontzien worden tijdens de werkzaamheden op het land. Met name het bewust ma ken van de mogelijkheden op het boerenbedrijf met betrekking tot nestbescherming speelt in dit project een grote rol. Bescherming op deze wijze is effectief: het verliespercentage door agrarische activiteiten op bedrij ven met vrijwillige weidevogelbe scherming bedraagt slechts circa 5%. van onze weidevogels 6

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 6