Beheernieuws in het kort Ruilverkaveling Sint-Philipsland Dioog Nieuwe beheersboot voor de Hooge Plaaten Natuurpad Yerseke Moer Bezoekerscentrum Saeftinghe vordert Nieuw infobord inlagen Noord-Beveland In het kader van een ruilverkavelingsproject in de regio Sint- Philipsland hebben twee natuurgebieden een afronding ondergaan. Rondom de eendenkooi in Anna Jacobapolder werden extra bufferzones aangelegd, zodat verstoring en andere omgevings invloeden op het kooibos verder ingeperkt kunnen worden. Aan de noordoostzijde van de kooi werd voorts een akker aangekocht en bij het reservaat gevoegd. Een deel van de grond is ingeplant; een ander deel is omgevormd tot grasland, compleet met een drinkput en een grillig verlopende kreek. Schuwe bewoners van het kooibos, zoals reeën, ransuilen en wielewalen zijn nu nog beter gevrijwaard tegen verstoring. Langs de oever van de Bruintjeskreek werd op enkele plaatsen drassig grasland aangelegd; een herstel van de oude situatie die voor weidevogels en ganzen een fikse verbetering inhoudt. De langdurige droogte van de afge lopen maanden werkt nog steeds door in een aantal reservaten. Hoewel in mei een aantal regenbuien de ergste nood voor de boeren lenigden is in de reservaten toch sprake van opmerkelijk weinig grasgroei. Het aantal ingeschaarde runderen bleef daardoor lager dan anders. Meer zorgen baren de lage grondwaterstan den. Nog steeds is het grondwaterpeil op veel plaatsen ver beneden normaal. Dat heeft rechtstreekse gevolgen voor allerlei planten die aan natte omstan digheden gebonden zijn. Maar ook weidevogels en moerasvogels moeten veel meer moeite doen om hun kostje bij elkaar te scharrelen. Juist in het broedseizoen is voldoende voedsel van groot belang om de jongen te kunnen grootbrengen. In de Yerseke Moer is, dwars door de hollebollige weilanden een natuurpad aangelegd, met kleine infopaneeltjes over datgene wat onderweg te zien is. Zo wordt ingegaan op de plantengroei, de vogels, de zoutwinning en het waterbeheer. Maar ook de ont staanswijze van het gebied komt uitgebreid aan bod. Het ligt in dc bedoeling om het pad in de nazomer open te stellen. Gedurende het broedseizoen en in de periode dat er ganzen verblijven, blijft betreding van het gebied taboe, om te voorkomen dat de natuurwaarden verloren gaan. Ook dit project kon worden gerealiseerd met subsidie in het kader van het PBRT. Voor het beheer en de bewaking van de broedkolonies van kustvogels op de Hooge Plaaten, in de monding van de Westerschelde, is een goede boot onontbeerlijk. Tot nu toe is gewerkt met een soort landingsvaar tuig met een flinke transportcapaci teit: de Tadorna. Door Bressiaanders wordt de boot wel als "de Tornado" aangeduid, als persiflage op de geringe snelheid en wendbaarheid van ons "werkpaard". Nu de boot een dagje ouder wordt komen er meer en meer gebreken, en bovendien stelt het beheer van de Plaat andere eisen. Zo neemt de rekreatie in het gebied toe, en dat vergt een snelle boot om waar nodig in te kunnen grijpen. Hoognodig tijd voor vervanging van de Tadorna dus. Maar wie zal dat betalen? Een welkome aanzet voor de financiering werd in ieder geval gegeven door de Maurits van Kattendijke-stichting te Amsterdam. Deze stichting schonk een bijdrage van tl. 10.000,- voor de aanschaf van een vervangend schip. De totale kosten van de vervanging bedragen zo om en nabij de honderdduizend gulden. 16 De bouw van het Bezoekerscentrum voor het Verdronken Land van Saeftinghe vordert gestaag. Nadat in de beginperiode de bouwwerkzaamheden belet werden door vorst, is direct daarna de gang er flink ingezet. In mei werd de kap geplaatst, en als alles volgens planning verloopt kunnen in september de poorten van het centrum open. Ook de ontwikkeling van de expositie is in volle gang. Niet alleen Het Zeeuwse Landschap redigeert dit, maar ook Rijkswaterstaat participeert in de expositie. Niet alleen op het gebied van beheer en onderzoek van de kust, maar ook in de voorlichtende sfeer wordt nu dus met RWS samengewerkt. Een prima zaak voor instanties die elk vanuit hun eigen invalshoek met onze kust bezig zijn. De inlagen langs de noordkust van Noord-Beveland zijn erg in trek bij wandelaars; zowel mensen uit de omgeving als toeristen. Om de belevings waarde van het gebied te vergroten is bij de inlaag Keihoogte een infor matiepaneel geplaatst, waarop naast een plattegrond een beknopt overzicht van de geschiedenis van de inlagen en van de aanwezige planten en dieren wordt gegeven. De Provincie Zeeland stelde daarvoor geld beschikbaar in het kader van het Provinciaal Beleidsplan Rekreatie en Toerisme (PBRT II). Een van de aan dachtsvelden in het provinciaal beleid is de relatie tussen natuur en rekreatie. Ook in andere terreinen konden tal van basisvoorzieningen worden gerea liseerd dankzij subsidie uit deze bron.

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 16