Zeealsem; nuttig kruid voor in borrel en bed sraSBsSSl uitdroging vergt. Naast de beharing, zorgt ook het uiterst smalle, lijnvor mige blad ervoor dat de verdamping beperkt blijft. Oppervlakkig be schouwd lijkt de zeealsem een plant met allemaal steeltjes, waar geen blaadjes aan te vinden zijn. Het zout dat met het bodemwater mee naar binnen komt wordt door de plant in de vorm van kleine kristalletjes weer uitgescheiden. Bij warm, droog weer zijn dergelijke kristalletjes rondom aan de plant te vinden. De alsemfamilie telt een groot aantal soorten. Naast de zeealsem zijn in Nederland de bijvoet en de wilde averuit inheems. Veel alsemsoorten hebben een geneeskrachtige werking. Zo dankt de bijvoet zijn naam aan het feit dat de bladeren vroeger gebruikt werden als voering in het schoeisel, om blaren te genezen of te voorkomen. Verschillende soorten alsem hebben ook een geestverruimende werking. Als verdovend genotmiddel was een oosterse alsemsoort al in de oudheid in gebruik. Ook de zeealsem lijkt dat soort eigenschappen te bezitten. Naar beweerd wordt was het Saeftinghe- kenner Frans van der Zande die in de zestiger jaren de wonderbaarlijk combinatie van jonge jenever met zeealsem ontdekte. Zo'n heksenborre is eenvoudig zelf te bereiden. Men neme een fles jonge klare en schroeve dezelve open. Vervolgens late men er een takje vers verzamelde zeealsem in zinken. Men schroeve de fles weer dicht. Men bedwinge zichzelf en men wachte een jaar lang alvorens de fles weer te openen. Men schenke vervol gens een borrel in een glaasje dat enkele uren in de vrieskast is voorge- koeld. Men drinke het als een man, zonder een spier van het aangezicht te vertrekken. Zo'n heksenborrel telt voor twee. Waar dat precies in zit is moeilijk te zeggen. Niet onmogelijk dat er een hallucinogeen trekje uit de alsem- tamilie in de jenever getrokken is. Maar het kan net zo goed het ritueel rondom de bereiding zijn, waardoor men van heksenborrels zo zweverig wordt. In bet Verdronken Land van Saeftinghe wordt de aloude traditie van de buitendijkse schapenteelt voortgezet. Alleen op die manier blijft een gevarieerde zont pla nten begroeiing voortbestaan. De zeealsem wordt door de weidende schapen en runderen gemeden en kan zich dankzij de beweiding uitbreiden. Maar naast deze huishoudelijke toe passingen is zeealsem ook in gebruik voor de consumptie. Geen recept van lang geleden dat nog in de folklore voortleeft, maar een nog niet zo lang geleden ontdekt genotmiddel. Eerst even kennismaken. Zoals de naam zegt is de zeealsem een plant van de zeekant. Je vindt'em tussen de stenen op de zeedijk, zo goed als tussen het opgehoopte vloedmerk aan de duinvoet. Maar het mooist komt de zeealsem tot zijn recht op het schor, waar het op zandige oeverwal- len langgerekte zilvergrijze linten vormt die al van verre opvallen. Alleen al door die typisch zilvergrijze kleur is de plant te onderscheiden van alle andere soorten die op het schor groeien. Die kleur is te danken aan de dichte viltige beharing waarmee de hele plant overdekt is. De beharing doet dienst als een soort mantel. Net als voor alle andere schorreplanten geldt voor de zeealsem dat de zoute omgeving speciale aanpassingen tegen Op Schouwen heet het "vlooiekruud". Het werd soms gebruikt als strooisel in hondenhokken om vlooien en ander ongedierte te weren. Voor hetzelfde doel werd de zeealsem, want daar praten we over, vaak bijgemengd in matrassen die met zeegras waren opgevuld. Zeealsem, het geheim van de hekseborrel. 20

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 20