VVaar zijn ie zwaluwen? mm.- *&NSmP&mï Een praatje dat men u op platteland mogelijk wel ens op den mouw zal trach- en te spelden, is dat van overwinteren dezer vogels, r heerscht hier en daar een eker bijgeloof dat ze den /inter in modder, holle oornen of afgeleegen hoeken u gaten zouden doorbren- en, maar er schijnt niets van aar te zijn. Mocht ge echter oms eens van die overwinte- lars aantreffen -uitzonde - ngsgevallen zijn mogelijk- an moet ge niet verzuimen ie schijndooden ter onder - oek op te zenden aan een nzer wetenschappelijke irich tingen." en Middeleeuws geleerde aan het oord? Welnee, hier spreekt de erenommeerde natuurkenner A.B. Vigman, in zijn boekje "vogelleven in Nederland" uit 1917. Wat kan de wetenschap toch een ontluisterende bezigheid zijn. Een gemiddelde basis schoolleerling weet heden ten dage te vertellen dat de zwaluwen in Afrika overwinteren. En de beste leerling van de klas weet misschien ook nog te vertellen dat de verschillende zwa luwensoorten die in ons land broe den, elk hun eigen overwinterings- gebied hebben. Van al die spannende verhalen van vroeger is geen spaan heel gebleven. Neem nou de rotgans. Wat zijn aan wezigheid ten onzent betreft zou men het de antipool van de zwaluwen kunnen noemen. Het is een arctische broedvogel, die vanaf september bij ons arriveert, en waarvan de laatste exemplaren in mei weer richting broedgebieden vertrekken. Het ont breken van enigerlei broedgedrag in onze omgeving gaf aanleiding tot spannende veronderstellingen. Rot ganzen, zo heette het, komen niet als andere vogels uit een door de ouders gelegd ei, maar ze worden geboren uit eendemossels. Dat zijn kleurige vijtkleppige schaaldieren, die zo nu en rekvogels hebben him vaste stekje om op de lange reis hun buik vol te eten en uit te rusten. Ie Hoopje Plantenin de monding van de Westerschelde, zijn voor allerlei trekvogels van 1 root belang. In dat soort gebieden is het behoud van rust en stilte essentieel. Eén enkele andelaar kan duizenden vogels van hun voedselgebied verjagen. Zwaluwen zijn wereldreizigers. dan met wrakhout op onze kust aan spoelen. Men zag eendenmossels aan voor eieren die in verafgelegen oor den aan de bomen groeiden. Zo overtuigd was men van de juistheid van deze verklaring dat zelfs de wetenschappelijke naam erop geënt is: Branta bernicla (=eendenmosselgans). Uit ringonderzoek en dankzij tal van wetenschappelijke expedities bestaan er vrijwel geen geheimen meer over de vraag welke vogel wanneer waar verblijft. Alleen soorten met een grillig trekgedrag stellen de weten schap wat dat betreft soms nog voor raadsels. Een wintergast als de koper wiek is soms jarenlang schaars, om ineens weer in "ouderwets" hoge aantallen te verschijnen. En, zoals het in de wetenschap hoort te gaan: ieder antwoord roept nieuwe vragen op. Over de oriëntatie van trekvogels, over ogenschijnlijk blindvaren op tradities of juist over verrassend aan passingsvermogen wat sommige soor ten aan de dag leggen. Het verhaal over in de modder over winterende zwaluwen, waar Wigman zich zo sceptisch over uitliet stond voor eerdere auteurs onomstotelijk vast. Niemand minder dan de grote hervormer Maarten Luther had zich vier eeuwen eerder heel wat stelliger uitgedrukt. In zijn verklaring van het Bijbelboek Genesis valt het volgende te lezen: "Das Wunderwerk von den Schwalben ist aus der Erfahruhng bekannt, dasz sie namlich den Winter hindurch im Schlamm fur tot liegen und im Sommer wieder aufleben, welches gewisz ein groszer Beweis unserer Auferstehung ist". Het zal duidelijk zijn: Wigman volg de met zijn verhaal over de zwaluwen een laatste restje van een lange tradi tie. Maar wat je zo ijselijk graag zou willen weten is dit: welke blunders en enormiteiten begaat de wetenschap van vandaag? 21

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 21