Stapelvoedsel voor tweevoeters )p de Zn id-Bevelandse bloemdijkenzoals de Ankcv eersc dijk en de Lavendeldijk komen ilde peen en pastinaak uitbundig in bloei. Beide zijn het oude cultuurgewassen die volledig ingeburgerd zijn. Op de bloemdijken groeien tientallen bijzondere plantensoorten die alleen 'ij extensieve begrazing in stand blijven. De beste beheersvorm zijn rondtrekkende schaaps kudden, maar dat is door de verspreide ligging van dc dijken lang niet overal mogelijk. Ms tiener koesterde ik de leimclijke jongensdroom om ens een weekje vakantie te houden in de vrije natuur, rnnder ook maar iets van de verworvenheden van de be schaving mee te nemen. Geen oupe, verrekijker of flora, naar ook geen geld, slaapzak of etenswaar. Mits je een gunstig tijdstip uitkoos dan zou het geen onoverkomen- lijke problemen opleveren. Zeker in de tweede helft van de zomer biedt de natuur voedsel in overvloed. Ie kan tal van groene planten verza melen als groente, wilde selderij en wat andere kruiden verzamelen om soep te maken en bramen plukken voor de dorst. Ook het verschalken van nu en dan een vis zou zonder een hengel of schepnet moeten lukken. En anders zijn er wel mosselen, alikruiken en andere schelpdieren te vinden als vervanger voor biefstukjes en gehaktballen. Zo had ik in gedach ten al een redelijk gevarieerd en waarschijnlijk oergezond menu samengesteld, maar er bleef één belangrijk hiaat. Elk levend wezen heeft in de natuur zijn stapelvoedsel; zeg maar de hoofdschotel, die in ieder geval qua hoeveelheid het belangrijkst is. En al die dingen die ik verzinnen kon lagen thuis altijd om de aardappelen heen. Onderweg hier en daar eens een bos vroege aardap pelen uitdoen zou zowel de morele als de expirementele zuiverheid van een natuurvakantie bederven. Maar wat aten de bewoners van onze streken dan voordat Columbus in 1492 naar Amerika om aardappelen voer? Een kleine tweeduizend jaar geleden was naar men zegt de wortel van de pastinaak de maagvuller van alledag. De pastinaak is een groen- geelbloeiende schermbloem die in de Zeeuwse bermen zeer talrijk voor komt. De hele plant geurt licht naar kokos en tijdens de tweede wereld oorlog is de pastinaak nog wel verza meld om surrogaat-kokoskoeken te bereiden. De wortels van de pastinaak worden nu een enkele keer nog ge bruikt als smaakmaker in soepen. In de Middeleeuwen werd de past inaak als hoofdvoedsel verdrongen door peen. Aanvankelijk ging het om wilde peen, waarvan de dikke pen- wortel wit van kleur is. Maar uit de wilde peen werden tal van variëteiten gekweekt waarvan de penwortel oranje is. Plaatselijk gelden in Neder land nog regels die het bestrijden van wilde peen verplicht stellen om bastaardering met gekweekte wortel tjes te voorkomen. Penen of wortel tjes vormden lange tijd het volks- voedsel bij uitstek. Net als de pastinaak is de wilde peen een schermbloem die algemeen te vinden is langs wegen en dijken. De bloeischermen zijn wit, met in het midden een purperrood schijnbloem- pje. Dat laatste onderscheidt dc wilde peen van de alle andere witte scherm- bloemen die in Nederland voorko men; en dat zijn er vele tientallen. Heel merkwaardig is dat wilde peen en pastinaak in bermen algemeen voorkomen, maar dat je ze slechts zelden in weilanden en al helemaal niet op akkers tegenkomt. En er zijn meer bermplanten te noemen waar voor dat opgaat. Je vraagt je af welke omstandigheid de berm zo funda menteel doet verschillen van het weiland. Zeker is in elk geval dat ook in reservaten waar bemesting, bespui ting en andere moderne grasland bewerkingen achterwege blijven, toch de typische bermplanten vrijwel ont breken. Voer voor biologen! Mijn natuurvakantie is er nooit van gekomen. Sommige dromen moeten nu eenmaal dromen blijven. Maar aan het ontbreken van stapelvoedsel heeft het niet gelegen. Wilde peen; ooit het belangrijkste volksvocdsel. 9

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 9