Zeeuws Landschap Van de redactie HET ZEEUWSE LANDSCHAP STICHTING 12e jaargang nr. 2, juni 1996 „Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting „Het Zeeuwse Land schap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie met bronvermelding. Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust, Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-562640, Telefax 0113-563729 Postrekening 245740 Bank: ABN-AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167, Giro van de bank 46882 Redactie J. van den Boom - G.J.C. Buth - M. Jacobusse - M. van der Jagt - R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media, Zonnebloemstraat 46, Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 - Fax 0113-250300 Vormgeving en produktie Boom Kollektief, Goes Druk Grafisch Bedrijf Pitman, Goes Foto's M. Jacobusse Inhoudsopgave Van de redactie 2 Jubileumactie 3 Aegelzakjes en olleventjes 4 Olleventjes en aegelzakjes 5 Spokebrood 6 Paddestoelen boden elk wat wils 7 Vuulte 8 Stapelvoedsel voor tweevoeters 9 Honds 10 Troenboamen 11 Een boenksoenk onder d'outvumme 12 Agenda 13 Beheersnieuws in het kort 16 Goggen en de winter 17 Staren door de patrijspoort 18 Bakkruudjes 19 Zeealsem; nuttig kruid voor in borrel en bed 20 Waar zijn de zwaluwen 21 End'eiers zoeke 22 Over lamsoaren, beuterblommen en paerdestekels 23 Mispitloapcrtjes of teelezeakertjes 24 Puuten in de pit 25 B roeiers 26 Echte en onechte knienen 27 Het is zestig jaar geleden dat Het Zeeuwse Landschap werd opgericht. In die zestig jaar is er in het Zeeuwse landschap onvoorstelbaar veel veranderd. Meer dan in de 600 jaar daarvoor wellicht. Snelwegen en Deltadammen, ruilverkavelingen en industrialisatie, de opkomst van het toerisme en de veranderingen in de landbouw, hebben allemaal ingrijpen de invloed op het landschap. En natuurlijk ook op de planten en die ren. Veel soorten kunnen de verande ringen niet bijbenen en gaan hard in aantal achteruit. Andere soorten zijn helemaal van het toneel verdwenen. Was het vroeger allemaal beter? Welnee, het is nog betrekkelijk kort geleden dat zeehonden meedogen loos vervolgd werden, en uiteindelijk het loodje legden. Terwijl nu alle neuzen één kant op staan om de zeehond weer een levensvatbare toekomst te bieden in de Delta. De blauwborst is nu in vrijwel ieder rietveld te bewonderen; van de bruine kiekendief broeden er in Zeeland veel meer paren dan dertig jaar geleden in heel Nederland. Kerkuilen zitten in de lift en -om niet meer te noemen- bosvogels zijn wellicht talrijker dan ooit in Zeeland. Toch baart de natuur ons zorgen. Een zorgvuldige analyse van de Zeeuwse natuur levert het beeld op dat weliswaar veel soorten er stukken beter voorstaan dan enkele decennia geleden, maar dat juist de streekeigen natuur steeds meer in de verdrukking komt. Kustvogels als sterns en plevie ren bijvoorbeeld en een typerend Zeeuws dier als de zeldzame Noordse woelmuis worden steeds verder terug gedrongen en zijn buiten de natuur reservaten vrijwel kansloos. Het Zeeuwse Landschap staat ervoor om juist die streekeigen natuur in stand te houden. Ook als het gaat om het landschap waar wij dagelijks in verblij ven. En dat betreft niet alleen grote natuurgebieden. Ook kleine elemen ten hebben aandacht nodig: een vliedberg middenin het weidse polderland, een lindeboom op een markante plek. In de afgelopen zestig jaar is veel werk verzet. En met succes. Er zijn tientallen grote en kleine reservaten gevormd waar allerlei planten en die ren een veilig toevluchtsoord vinden. De Yerseke Moer bijvoorbeeld, waar de weidevogelstand in nog geen twintig jaar meer dan v erdubbelde. Of de Hooge Platen, waar dankzij zorgvuldige bescherming één van de belangrijkste Europese broedplaatsen voor kustvogels tot stand kwam. Alle maal vanuit het particulier initiatief, door mensen die zich betrokken voelen bij de Zeeuwse natuur. Wij weten ons daarbij gesteund door een brede achterban uit de Zeeuwse bevolking. Dat is ook hard nodig. Grootscheepse akties met steun van de media vragen met groot succes aandacht voor bedreigde natuur elders in de wereld. Maar ook natuur en landschap dicht bij huis vergen aandacht en bescherming. Het Zeeuwse Landschap heeft de nood zaak daarvan in de voorbije zestig jaar ruimschoots bewezen. Omslagfoto: Landgoed Landlust Heinkenszand 2

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 2