Jubileumactie 60 S*# Ascb&P >5£iBuor^ Beheer van de broedkolonies op de Hooge Platen Vogelobservatiehut op de Philipsdam Inrichting Oosterscheldekust dóór u ligt een speciale jubileum uitgave ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van Het Zeeuwse Land schap. Het is een bundeling van 20 artikelen van voorlichter Chiel Jacobusse over de Zeeuwse natuur, die eerder onder de titel "Buuten kieke" verschenen zijn in de Provin ciale Zeeuwse Courant. De verhalen zijn geschreven vanuit een zeer per soonlijke invalshoek, met een breed scala van onderwerpen. Zoogdieren, kikkers, vogels, planten en padde- toelcn komen voor het voetlicht, dijkwijls in samenhang met het verre of nabije verleden. Met hun dialect- naam, in verband met oude volks gebruiken of gewoon als nostalgisch getinte herinnering. De tijd dat Het Zeeuwse Landschap werd opgericht komt in die oude verhalen weer tot leven. Zo'n terugblik hoort bij een jubileum. Maar we kijken ook vooruit. Want de taak voor een organisatie als Het Zeeuwse Landschap wordt steeds veelomvattender. Hoe moeten we omgaan met toenemende rekreatie- drukr Inspelen op de onmiskenbare belangstelling bij het grote publiek via educatie en voorlichting. Een be trekkelijk nieuwe en zeer tijdrovende taak. En er liggen sinds kort onge kende kansen voor de realisatie van nieuwe natuur. En natuurlijk blijft het dagelijks beheer van bijna 7000 hec tare Zeeuwse natuur, die aan de zorg van Het Zeeuwse Landschap is toe vertrouwd, ook de nodige aandacht vragen. Dat alles moet met steeds krappere budgetten. Reden genoeg om als jarige Stichting een cadeautje te vragen. Ter gelegenheid van het jubi leum voeren wij een grote inzame- lingsaktie. Wij vragen ook u om een bijdrage. Een bijdrage die recht streeks ten goede komt aan de In de monding van de Westerschelde is -voorname lijk door vrijwilligers- een veilig broedgebied aan gelegd voor kustvogels die elders verdreven zijn. Na een start met slechts enkele broedparen broeden er inmiddels duizenden sterns, naast andere kustvogels als plevieren en kluten. Extra geld is nodig voor de bewaking en het onderhoud van de broedkolonies. Bij vogelliefhebbers staat de Philipsdam bekend als "de vogelboulevard" In het verzoetende Krammer- Volkerak verblijven duizenden watervogels, in vele tientallen soorten. De oever biedt prima mogelijk heden om ze te observeren, maar faciliteiten ontbreken. Door een hut met een afgeschermd toegangspad aan te leggen snijdt het mes van twee kanten: verstoring van de vogels wordt vermeden en het publiek kan rustig en van dichtbij de vogels bekijken. Langs de kust van Noord-Beveland beheert Het Zeeuwse Landschap een reeks fraaie inlagen. Er wordt een nieuw beheersplan opgesteld waarin speciale maatregelen worden voorzien voor het behoud van zeldzame en karakteristieke dieren als de Noorse woelmuis en het visdiefje. Aanleg van speciale verbindingszónes en broedgebiedjes helpen om de specifieke natuurwaarde van de inlagen in stand te houden. Zeeuwse natuur en daarom durven wij met een gerust hart een beroep te doen op de achterban. Het behoud van een mooi en leefbaar Zeeland gaat ons immers allemaal ter harte. Giften voor onze jubileumaktie wor den besteed aan bovenstaande projecten: Een bijdrage voor deze jubileum projecten kunt u storten via de meegezonden acceptgirokaart. Mogen wij op u rekenen?

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 3