Spokebrood Veel bospaddestoelen, waaronder de stinkzwam komen voor in de Clingcpolder. Stukje bij beetje wordt in dit water- en bosrijke gebied een reservaat van Het Zeeuwse Landschap gevormd. Ook het Staatsbosbeheer is hier aktief en er zijn vergevorderde onderhandelingen over uitruil van het gebied. Samenwerking en efficiency zijn ook voor natuurbeheerders noodzaak. Merkwaardig, zo weinig als je stilstaat bij de letterlijke betekenis van alledaagse woorden. Neem nou als voorbeeld een paddestoel. Geen zinnig mens denkt daarbij toch aan een zitmeubel voor een amfibie? En toch moet het daar ooit mee begonnen zijn, denk ik. Een leek die zich met etymologie of woordoorsprong bezighoudt begeeft zich altijd op glad ijs. Niet zelden tot vermaak van échte deskundigen, die voor de evidente missers van het gepeupel zelfs een speciale vakterm bezigen: volksetymologische vervor mingen. Zo is het Latijns caprifolium (letterlijk: geiteblad) in de volksmond vervormd tot kamperfoelie. De stoel van de pad wordt ook lang niet door iedereen geaccepteerd. Er bestaat een andere verklaring, die alleen al door zijn ingewikkeldheid een zekere charme bezit. Paddestoel, zo luidt het verhaal, is een letterlijke vertaling van het Engelse toad-stool. Daar is niks mis mee, maar, zo zegt men, de engelsen hebben het woord destijds op de klank af overgenomen van de Germanen, die het over een Todt-stuhl hadden, een doodsstoel dus. Geen elektrische stoel avant-la- lettre, maar een "stoel", die bij con sumptie dodelijk is. Wie het ook bij het rechte eind heeft, het staat vast dat paddestoelen voor onze voor ouders regelrecht in verband stonden met bovennatuurlijke krachten. Je hoeft niet in kaboutertjes te geloven om perplex te staan hoe snel padde stoelen zich kunnen ontwikkelen. Sommige kleine soorten inktzwam- men doorlopen hun levenscyclus zo snel dat men ze onder normale omstandigheden nooit bij daglicht te zien krijgt. Ze ontplooien zich 's- nachts en al voordat het licht is zijn ze bezig om te verwelken. Maar ook in minder extreme get allen sta je verbaasd hoe paddestoelen,...jawel, als paddestoelen uit de grond schieten. Zoiets moest voor onze bijgelovige, maar o zo goed observerende, voor ouders wel verband houden met duis tere krachten. En de paddestoelen wereld lijkt dat met tal van verschijn selen te bevestigen. Paddestoelen groeien niet zelden in een bijna perfect cirkelvormige kring. Bijgelovige naturen trokken daaruit de conclusie dat ter plekke een aantal heksen in een kring had rondgedanst, waarbij iedere danspas een paddestoel als spoor had achtergelaten. Tot op de dag van vandaag heet zo'n cirkel een heksenkring. Het ontstaan van zo'n heksenkring houdt verband met het feit dat de eigenlijke plant onder gronds leeft. Het is een zwamvlok of mycelium, een sterk vertakt onder gronds dradenstelsel waar bij gunstige vocht en temperatuursomstandig- heden vruchten (=paddestoelen) aan komen. Dat gebeurt aan de buiten kant van het zwamvlok en dat ver klaart het in een kring groeien van de vruchtlichamen. De in bossen en duinen voorkomen de stinkzwam begint in de vorm van een ei, waar na het openbarsten een paddestoel met een penetrante lijk- geur uitkomt. "Een duivelsei" concludeerden angstige waarnemers. Wetenschappers kwamen later tot een nuchterder, maar niet minder boeiende eonclusie. De aasgeur van de stinkzwam lokt vliegen aan, en die strijken neer op de met kleverige spo ren bedekte hoed. Het is een uitge kiende manier waarop de paddestoel zieh verspreid. Met paddestoelen en hun leefwijze zijn tal van andere spookverhalen verbonden. Elfenbankje, en het Zeeuwse dialectwoord spokebrood zijn wat dat betreft veelzeggend genoeg. En in feite ook het woord paddestoel. Een pad is een nachtdier en dat stempelt het beest, net als uilen en vleermuizen tot een bij voorbaat verdacht individu. Mijn opoe had bij al te laat bezoek een onverbiddelijke stelregel: de nacht is voor 't ongedierte. Zo zit dat. Spokebrood. 6

Zeeuws Landschap | 1996 | | pagina 6